Επιστροφή στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Super League. Πρωταγωνιστής ο Αϊτόρ με γκολ και ασίστ, νοκ άουτ Βέρμπιτς και Σπόραρ!

Η αναμέτρηση:

Στο 10ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη σημαντική στο ματς, με τον Σπόραρ να δοκιμάσει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τον γκολκίπερ του Αστέρα να κάνει μία σπουδαία απόκρουση. Έξι λεπτά αργότερα (16′) οι «πράσινοι» απείλησαν με τον Κώτσιρα, όμως το σουτ του Έλληνα ποδοσφαιριστή – μέσα από την περιοχή – κατέληξε άουτ. Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι συνεργάστηκαν ωραία, πάτησαν περιοχή αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Λοντίγκιν. Ο Αστέρας έφτασε μία… ανάσα από το γκολ στο 28′, με τον Καλτσά να πλασάρει από πλεονεκτική θέση και τον Λοντίγκιν να λέει «όχι».

Οι «πράσινες» ευκαιρίες συνεχίστηκαν, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποιο γκολ μέσα στα επόμενα λεπτά, παρά την πίεση. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Βαγιαννίδης κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, με τον Μπερνάρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αστοχεί. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (0-0).

Το σκορ άνοιξε στο 50ο λεπτό, με τον Μαντσίνι να σεντράρει και τον Αϊτόρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν ακόμη ένα γκολ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν σε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 74ο λεπτό «κλείδωσε» το τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-0. Ο Αϊτόρ έβγαλε μία γλυκιά σέντρα, ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εν τέλει, δεν επιτεύχθηκε άλλο γκολ στην αναμέτρηση, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ και τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει ακόμη ένα τρίποντο στη Super League.