Μπορεί να πάθουμε έμφραγμα… αλλά στο Βερολίνο θα πάμε!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-81 την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Επέστρεψαν από το -16 οι «πράσινοι» και πήρανε την νίκη της χρονιάς!

Η αναμέτρηση:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3-6, εκμεταλλευόμενοι το… μούδιασμα των «πρασίνων». Με σουτ μέσης απόστασης του Ναν, το «τριφύλλι» προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 7-5. Το καλάθι του Λεσόρ έβαλε εκ νέου μπροστά τον Παναθηναϊκό (11-10), με τους Καταλανούς – όμως – να τρέχουν ένα σερί επτά πόντων (11-17) και τον Εργκίν Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ. Ο Κέντρικ Ναν σκόραρε εκ νέου για το 15-19, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται και την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 20-23.

«Ενδιαφέρεται για Νίμπο ο Παναθηναϊκός»

Το καλάθι του Ουίλι Ερνανγκόμεθ έφερε ξανά τους Καταλανούς στο +3 (24-27) ενώ το τρίποντο του Αμπρίνες διαμόρφωσε το 24-30. Ο Ρούκι Ρούμπιο διεύρυνε το προβάδισμα της ισπανικής ομάδας στο +10 (24-34), με την διαφορά να εκτοξεύεται – αργότερα – στο +16 (24-40). Ένα γρήγορο σερί τεσσάρων πόντων (28-40) ανάγκασε τον τεχνικό της Μπαρτσελόνα να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Το καλάθι του Σλούκα διαμόρφωσε το 31-44, με τους φιλοξενούμενους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -12 (34-46).

Το καλάθι του Σατοράνσκι διατήρησε την διαφορά στο +12 (38-50), με την Μπαρτσελόνα να είναι… ένα βήμα μπροστά σε κάθε φάση. Με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» πλησίασαν στους εννιά (41-50), ρίχνοντας το καταλανικό προβάδισμα σε μονοψήφιο μετά από ώρα. Το καλάθι του Σλούκα έριξε την διαφορά στους έξι (44-50), με τον Γκριμάου να καλεί τάιμ άουτ. Με τον Βέσελι να σκοράρει, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 47-54, με τους «πράσινους» να απαντάνε μ’ ένα σερί 9-1 και να περνάνε μπροστά με 56-55. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -1 (60-61).

Το τρίποντο του Κέντρικ Ναν έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (73-68) στον Παναθηναϊκό, με το ΟΑΚΑ να παίρνει… φωτιά. Η συνέχεια ήταν… πράσινη και δεν μπορεί να αποτυπωθεί στο κείμενο, με το «τριφύλλι» να κυριαρχεί σε κάθε εκατοστό του παρκέ και να παίρνει την νίκη με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81