Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74: Έδωσε ρεσιτάλ στα τρίποντα και «πάτησε» κορυφή

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ με 106-74 για την 9η αγωνιστική της BasketLeague, διατηρώντας το αήττητο σε επτά παιχνίδια, «πιάνοντας» παράλληλα την κορυφή του πρωταθλήματος και μαθηματικά. Οι «πράσινοι» πλέον, στρέφονται στο εκτός έδρας ματς της Τετάρτης (30/12, 20:00) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Δίχως να είναι το ίδιο αποτελεσματικός στην άμυνα, όπως έχει υπάρξει στα προηγούμενα παιχνίδια πρωταθλήματος, αλλά με «όπλο» του τα τρίποντα και διακριθέντες τους Νέντοβιτς (17π., 4/5 τριπ.), Παπαγιάννη (20π., 11ριμπ.), Μακ (8π., 10 ασ.) και Παπαπέτρου (15π.), οι Πρωταθλητές έκαμψαν την αντίσταση του μαχητικού για ένα ημίχρονο Ηρακλή, έκαναν το 7Χ7 στο Ελληνικό πρωτάθλημα και ετοιμάζονται να ταξιδέψουν στη Σερβία, για το εκτός έδρας ματς της 17ης αγωνιστικής της Euroleague, κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Το ματς:

Το «τριφύλλι» πάτησε παρκέ με τους Σαντ- Ρος, Φόστερ, Νέντοβιτς, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα δύο φορές, πρώτα με τον Χάνλαν και μετά με τρίποντο του Μουρ, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και τις δύο φορές, πρώτα με τον Φόστερ και έπειτα με το τρίποντο και φάουλ του Νέντοβιτς (6-5). Ο Παπαγιάννης σκόραρε με σουτ μέσης απόστασης, ο Μπόουλιν μείωσε, για να έρθει ο Νεμάνια να σκοράρει αρχικά, ξανά από τα 6.75 και έπειτα με lay-up, ενώ μοίρασε και μια ασίστ στον Παπαγιάννη, για ένα alley-oop κάρφωμα του ψηλού, με το σκορ να γίνετε 15-11, πέντε λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ακολούθησε ο Σαντ-Ρος και ξανά ο Παπαγιάννης με άλλο ένα κάρφωμα, ενώ ο Καββαδάς μείωσε αργότερα, νικώντας στο ένας εναντίον ενός τον δεύτερο (19-13). Ο Παπαπέτρου με μία βολή και έπειτα ο Ουάιτ με τρίποντο, έστειλαν τη διαφορά ξανά στους οκτώ, για να έρθει ο Χάτσερ να μειώσει σε 23-17 και τον Γιώργο Βόβορα να καλεί τάιμ-άουτ. Εκείνο απέδωσε κυρίως στο μυαλό του αρχηγού, ο οποίος με επτά συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το τελικό 31-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Μήτογλου. Ο Ντάνιελ σκόραρε από τη γωνία, όμως ο Μακ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (36-25). Ο Τσαϊρέλης κατέβασα ξανά τη διαφορά κάτω από τους δέκα, ο Καλαϊτζάκης σκόραρε και αυτός με 3/3 βολές, για να έρθει ο Χάνλαν να σκοράρει από τις 45 μοίρες και να αναγκάσει τον Βόβορα να καλέσει ξανά τάιμ-άουτ, 7:30 πριν την ανάπαυλα, όντας αρκετά εκνευρισμένος με την άμυνα των «πρασίνων».

Εκείνο λειτούργησε αποτελεσματικά για τα επόμενα τριάμιση λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να δέχεται μόλις τρεις πόντους σε αυτό το διάστημα και σε συνδυασμό με τα καλάθια των Μήτογλου – Κασελάκη και τις βολές του Μποχωρίδη, η διαφορά να στέλνεται στη μέγιστη τιμή της για το πρώτο μέρος (46-33). Η συγκέντρωση όμως στην άμυνα δεν κράτησε μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Πρώτα οι Χάτσερ και Καββαδάς με βολές και εν συνεχεία ο Μουρ και ο Σαγκς με τρίποντο, κατέβασαν τη διαφορά στους πέντε (46-41), δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Παπαγιάννης σκόραρε κάτω από το καλάθι, όμως ο «Γηραιός», έβγαλε εκ’ νέου αντίδραση και πέρασε μπροστά στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τη γραμμή των βολών (48-49). Ο Βουγιούκας με 2/2 βολές και ο Φόστερ στη λήξη της ανάπαυλας, έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια προηγούμενο με 52-49.

Οι «πράσινοι» μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτα ο Παπαγιάννης και έπειτα ο Νέντοβιτς με δύο σερί τρίποντα, έκαναν το 64-50. Έπειτα ο Παπαπέτρου με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Παπαγιάννη και και ακόμη ένα alley-oop κάρφωμα του Έλληνα ψηλού, έστειλαν ξανά το σκορ σε διψήφια διαφορά (64-54). Ο Ηρακλής μείωσε με τον Μουρ, η προαναφερθέντα τριάδα όμως ήταν ασταμάτητη και η διαφορά πήγε στους 16 (72-56), πέντε λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Σαγκς μείωσε με τρίποντο, όμως ο Παναθηναϊκός δεν… μπορούσε να αστοχήσει πίσω από τα 6.75 και με τρία συνεχόμενα από τους Παπαπέτρου, Κασελάκη και Καλαϊτζάκη κατά σειρά, η διαφορά σκαρφάλωσε πάνω από τους είκοσι για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (81-59). Η τρίτη περίοδος «έκλεισε» με το σκορ στο 83-64, με τον Παπαγιάννη να σκοράρει αρχικά και τον Σαγκς ξανά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και τον Χάνλαν από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» να απαντούν.

Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι «πράσινοι» κοίταξαν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν μέχρι το τέλος του αγώνα, όπως και κατάφεραν. Ξεπέρασαν το «φράγμα» των εκατό πόντων, βρίσκοντας σκορ από τους Μακ, Μήτογλου, Καλαϊτζάκη, Βουγιούκα και Παπαγιάννη, για τον Ηρακλή σκόραραν ακόμα οι Χάτσερ, Ντάνιελ, Μπόουλιν και Καββαδάς και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 106-74 στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης (20), Φόστερ (4), Νέντοβιτς (17), Μήτογλου (12), Σαντ-Ρος (2), Μακ (8), Μποχωρίδης (2), Παπαπέτρου (15), Κασελάκης (5), Βουγιούκας (4), Καλαϊτζάκης (11), Ουάιτ (6).

Ηρακλής (Καλύβας): Σαγκς (18), Καββαδάς (14), Χάνλαν (13), Μουρ (5), Τσαϊρέλης (5), Γκιουζέλης, Χάτσερ (8), Μπόουλιν (6), Γεωργάλας, Σχίζας (2), Ντάνιελ (3), Φίλιος

Διαιτητές: Ψαριανός, Τσόνος, Αναστόπουλος