• Monday, May 20, 2019

Σοβαρεύτηκε και επικράτησε!

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Κισσαμικό τα βρήκε ιδιαιτέρως σκούρα, καθώς όχι μόνο ο αγώνας με τη λήξη του ημιχρόνου βρισκόταν στο απόλυτο μηδέν από πλευράς σκορ, αλλά παράλληλα το τριφύλλι είχε κινδυνέψει από κάποιες αντεπιθέσεις να δεχτεί τέρμα. Ευτυχώς για τους φίλους της ομάδας, ο Ουζουνίδης αφύπνισε τους παίχτες στο ημίχρονο και εν τέλει το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το επιβλητικό 3-0 υπέρ των πρασίνων. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε μόνο με μικροφάσεις μπροστά στις 2 εστίες και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στην ανάπαυλα, όμως στην δεύτερη φάση του παιχνιδιού γεγονός είναι πως θα διαφοροποιούντουσαν πολλά. Μόλις στο 4ο λεπτό της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49ο του παιχνιδιού, ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος έκανε μια πολύ ωραία σέντρα και ο Μάργκους Μπέργκ με το κεφάλι έθεσε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού στον αγώνα. Όμως, τα πράγματα σε καμία περίπτωση δεν είχαν τελειώσει, αφού ο εν λόγω αγώνας έχει και επαναληπτική αναμέτρηση, συνεπώς το τριφύλλι ήθελε τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα έτσι ώστε να διώξει κάθε άγχος για τη ρεβάνς. Ο Κισσαμικός πίεσε για λίγα λεπτά και άφησε πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα, όμως παρόλο αυτά ανάγκασε τον Στιλ δις να προβεί σε επέμβαση και να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Όμως τα εν λόγω κενά των παικτών της ομάδας των Χανίων κατάφερε και εκμεταλλεύτηκε σωστά ο Παναθηναϊκός, αφού στο 74ο λεπτό κι ενώ ο Κισσαμικός αγωνίζεται πια με δύο φορ ρισκάροντας τα όλα για όλα, ο Σεμπάστιαν Λέτο σε ένα υπέροχο γκολ κρέμασε με το κεφάλι τον Λαζαρίδη και σημείωσε το 2-0 δίνοντας ανάσα στους οπαδούς της ομάδας. Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάννης απειλεί με αριστερό σκαφτό σουτ, αλλά στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας.

Ενώ πια φτάνουμε προς την λήξη της αναμέτρησης, ο Βλαχοδήμος κέρδισε πέναλτι με τον Σεμπάστιαν Λέτο να αναλαμβάνει την εκτέλεση βάζοντας την σφραγίδα του φαρδιά πλατιά στον αγώνα με το δεύτερο τέρμα που σημείωσε.

Έτσι λοιπόν πλέον ο Παναθηναϊκός με τα υπάρχοντα δεδομένα και αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά θα πάει στην Κρήτη για ένα άνετο απόγευμα και θα παίξει με απελευθερωμένα πόδια, πράγμα που έχω την πεποίθηση πως θα πράξουν αναλόγως και οι παίκτες του Μπαξεβάνου με αποτέλεσμα να δούμε ένα ωραίο παιχνίδι χωρίς αγωνίες και άγχη.

Στα συν του σημερινού παιχνιδιού είναι πως ο Παναθηναϊκός συνεχίζει επί Μαρίνου Ουζουνίδη την καλή αμυντική του λειτουργία. Επιπροσθέτως, στο κάλαθο των θετικών να συμπεριλάβουμε το γεγονός πως όταν ο ΠΑΟ σκοράρει μετά φαίνεται να απλοποιούνται τα πράγματα. Σίγουρα, αρνητικό στοιχείο είναι πως ακόμα και μία ομάδα με την δυναμική του Κισσαμικού φαίνεται πως μέχρι να την “ξεκλειδώσει” ο Παναθηναϊκός και να πετύχει το πολυπόθητο πρώτο γκολ υπάρχουν πολλά προβλήματα και αυτά θα κληθεί άμεσα ο Μαρίνος Ουζουνίδης να τα λύσει, διότι δεν είναι δυνατόν αυτό το πράγμα να συνεχίζεται αιωνίως.

Τώρα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας πρέπει να χαλαρώσουν και να μην έχουν κάποια απώλεια βαθμών στο παιχνίδι με την Α.Ε.Κ, όμως κυρίως πρέπει να επικρατήσουν σε αυτό τον αγώνα έτσι ώστε να αποδείξουν πως υπάρχει αέρας αλλαγής και αυτός πνέει με θετικές βλέψεις στο τριφύλλι για το μέλλον και ακόμα και αν το πρωτάθλημα, τουλάχιστον σε ό,τι έχει να κάνει με το τίτλο του, ρεαλιστικά έχει χαθεί, καθώς πολύ δύσκολα μπορεί να καλυφθεί η διαφορά απ’ τον αιώνιο αντίπαλο, Ολυμπιακό, εν τούτοις μία καλή θέση για τα πλέι οφ νομίζω πως θα βοηθούσε ιδιαιτέρως και η Α.Ε.Κ είναι ασφαλώς απ’ τις κυριότερες συνδιεκδικήτριες της εν λόγω θέσης που οδηγεί στα Κύπελλα Ευρώπης.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos