Παναθηναικος-Κομίνης σημειώσατε… «Χ»!

Με τον Κομίνη να δίνει… «ρεσιτάλ» ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκ.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Καμαρά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (11′) η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχασε τη δεύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι. Ο Μπουζούκης πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μακέντα, ο Ιταλός εκτόπισε σε μονομαχία τον Μπα, έκανε το πλασέ με το αριστερό μέσα από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα. Στο επόμενο τέταρτο το τέμπο μπορεί να έμεινε πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα αλλά χωρίς να υπάρξει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες . Η επόμενη τελική θα καταγραφεί στο 28′. Ο Βαλμπουενά έκανε το γέμισμα αλλά η κεφαλιά του Ελ Αραμπί δε δυσκόλεψε τον Διούδη ώστε να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Οκτώ λεπτά αργότερα (36′) οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια καλή ενέργεια στην αναμέτρηση. Ο Καμαρά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Παναθηναϊκού κι έφυγε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η φάση που, παραλίγο, να «τινάξει» το ματς στον αέρα! Ο Βαλμπουενά έπεσε πάνω στον Ανουάρ, ο Κομίνης έδειξε αρχικά φάουλ αλλά στη συνέχεια μέσω της χρήσης του VAR έδωσε πέναλτι (!) προκαλώντας τις «πράσινες» αντιδράσεις. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Γάλλος μεσοεπιθετικός αλλά ο Διούδης του είπε ένα τεράστιο «ΟΧΙ» κρατώντας το 0-0. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια!

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ανήκει στον Παναθηναϊκό μετά την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (50′). Ο Μπουζούκης σουταρε έξω από την περιοχή, αλλά έπεσε και μπλόκαρε ο Σα χωρίς προβλήματα. Δέκα λεπτά αργότερα (60′) ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Χατζηθεοδωρίδης επιχείρησε το σουτ από απόσταση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Σα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός θα κάνει τη πρώτη του καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Ελ Αραμπί έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κάπως με τις δύο ομάδες να μην απειλούν. Οι μεν πράσινοι κρατούσαν με όλες τις δυνάμεις τους το αποτέλεσμα την ώρα που οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.