• Monday, August 19, 2019

Παναθηναϊκός-Λίτεξ Λόβετς: Ο “μεγάλος” Βαζέχα γλίτωσε τον αποκλεισμό σοκ!

Το 2002/2003 ο Παναθηναϊκός έπαιζε την πρόκρισή του απέναντι στην Λίτεξ Λόβετς για τον θεσμό του Κυπέλλου Ουέφα. Εκτός έδρας οι πράσινοι είχαν νικήσει με 0-1 μία ομάδα σαφώς πολλές κλάσεις κατώτερη, αλλά με τεταμένο το κλίμα σε αποδυτήρια και εξέδρες και έναν Φερνάντο Σάντος όπου άπαντες δεν επιθυμούσαν στην ομάδα, το τριφύλλι πέρασε δια πυρός και σιδήρου για να πάρει το εισιτήριο στην επόμενη φάση και ο Απόστολος Μιχαηλίδης αναλύει τον τρόπο που το πέτυχε, καθώς και την σπουδαία μορφή του Παναθηναϊκού, τον Κριστόφ Βαζέχα, ο οποίος αν και 39 ετών έσωσε την ομάδα για ακόμα μία φορά στην καριέρα του παίζοντας με ψυχή και πάθος που ουδείς άλλος επέδειξε στον εν λόγω αγώνα.

Πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου να μην προλαβαίνει την όμορφη πάσα που του βγήκε και ο Στάβρεφ μαζεύει την μπάλα έγκαιρα. Σέντρα του Γιούρκα Σεϊταρίδη, αλλά ο Κωνσταντίνου και πάλι πρωταγωνιστής με την κεφαλιά που πήρε, αλλά η μπάλα εκτός εστίας των Βουλγάρων. Στο 35ο λεπτό του αγώνα ακόμα μία φορά ο Κωνσταντίνου δημιουργεί ευκαιρία, αφού πρώτα ο Γιώργος Καραγκούνης του έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα και ακόμα μία φορά η μπάλα καταλήγει άουτ, δίπλα απ’ το δοκάρι του πορτιέρο της Λίτεξ, ο οποίος για καλό και για κακό έπεσε, αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει και με αυτή τη φάση που ουσιαστικά ήταν και η καλύτερη του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απειλεί για το γκολ, όμως με κεφαλιά του Κωνσταντίνου και εν συνεχεία του Ολισαντέμπε κι ενώ τα πράγματα γίνονται δύσκολα στην περιοχή του Στάβρεφ, εν τούτοις ο Ζέλε απομακρύνει την μπάλα πριν ο Κύπριος φορ που θα βρισκόταν μόνος του και εξ’ επαφής σε κενό τέρμα σκοράρει και έτσι το 0-0 παραμένει. Νέα ευκαιρία με το Κυργιάκο από στραβοκλωτσιά της άμυνας, όμως η κεφαλιά που πήρε ο υψηλόσωμος αμυντικός του τριφυλλιού προλαβαίνοντας Στάβρεφ και αμυντικούς πήγε αρκετά πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 64ο λεπτό της συνάντησης θα ρθει  η κορυφαία φάση του αγώνα όταν ο Ολισαντέμπε θα κάνει συνεχόμενες τρίπλες στους αμυντικούς της Λίτεξ, οι οποίες θα του πετύχουν όλες και θα βγει τετ α τετ με τον Στάβρεφ, ο οποίος για ακόμα μία φορά θα δηλώσει παρών και θα κρατήσει την ομάδα του ζωντανή στο κυνήγι  της πρόκρισης, αφού απέκρουσε ενστικτωδώς την μπάλα και έδιωξε ακόμα έναν κίνδυνο για τα καρέ του. Η Λίτεξ στο 71 θα κάνει την πρώτη της ευκαιρία, όμως ο Νικοπολίδης σε σουτ του Γκραφ θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Βαζέχα και Ολισαντέμπε στη συνέχεια κάνουν αισθητή την παρουσία τους, αλλά ο Στάβρεφ, ο οποίος βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά συνέχισε να στερεί το πολυπόθητο γκολ που θα “κλείδωνε” την πρόκριση του Παναθηναϊκού. 40 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τα πράγματα πήραν μια αναπάντεχα άσχημη τροπή, αφού ο Γκραφ επιχείρησε σουτ, το οποίο αποκρούσει ο Νικοπολίδης, η μπάλα πάει στο δοκάρι και στη συνέχεια πριν προλάβει ο Χένρισκεν να την απομακρύνει περνάει την γραμμή. Έτσι λοιπόν οδηγούμαστε στην  ημίωρη παράταση με τα πνεύματα να είναι εξόχως τεταμένα.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης κύλησε χωρίς κάτι το αξιόλογο και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, μάλιστα στο 2ο λεπτό κιόλας, ο Λίνκαρ σούταρε, ο Στάβρεφ για ακόμα μία φορά κατάφερε να σώσει, αλλά στην επαναφορά αυτός ο τόσο μεγάλος παίκτης που ακούει στο όνομα Κριστόφ Βαζέχα με κεφαλιά έδωσε το πολυπόθητο γκολ στους πράσινους και ξεκλείδωσε την άμυνα της Βουλγάρικης ομάδας, ενώ παράλληλα νίκησε και τον εξαιρετικό της τερματοφύλακα. Καραγκούνης και Λίνκαρ απώλεσαν ευκαιρίες για ακόμη μία φορά παρατείνοντας την αγωνία και με την Λίτεξ να έχει βγει όλη μπροστά προκειμένου να διεκδικήσει το γκολ στο 120 πια του αγώνα, ο Βαζέχα έπειτα από πάσα του Καραγκούνη και εξαιρετικό τελείωμα, σφράγισε μια πρόκριση που ουσιαστικά δεν ήρθε καθόλου εύκολα και αναίμακτα. Οι φίλαθλοι κατόπιν της λήξης του αγώνα αποδοκίμασαν όλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού και ασφαλώς και τον Φερνάντο Σάντος, όμως αποθέωσαν τον Κριστόφ Βαζέχα, ο οποίος κατάθεσε την ψυχή του στον αγωνιστικό χώρο, όπως έκανε εξάλλου καθ’ όλη την διάρκεια της καριέρας του.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos