Παναθηναϊκός-Μίλαν: 0-0 αντί για 4-0

Μετά το άρθρο για τον αγώνα με την Ίντερ, ο Απόστολος Μιχαηλίδης θυμάται μία ακόμη σπουδαία αναμέτρηση των πράσινων απέναντι στην Μίλαν εν όψει της περιόδου 2010/2011 στην προετοιμασία των ομάδων, τον μήνα Αύγουστο. Εκεί, ο Παναθηναϊκός κατατρόπωσε τους Ιταλούς, όμως ένας συνδυασμός ατυχίας και διαιτησίας άφησαν “άσφαιρο” το τριφύλλι με αποτέλεσμα το εν λόγω παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι όπου η επτάκις πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε με 5-3.

Ο Σισέ βγήκε μόλις στο 1ο λεπτό τετ α τετ, όμως η μπάλα μπορεί να πέρασε πάνω απ’ τον Αμπιάτι, αλλά πέρασε πάνω και απ’ την εστία. Εν συνεχεία ένα σουτ λίγο έξω απ’ την περιοχή του και πάλι ο γκολκίπερ της Μίλαν ήταν εκεί, ενώ κατάφερε να απομακρύνει σωστά πλασέ του Γκοβού από πολύ κοντά. Οι Ιταλοί πραγματοποίησαν κάποιες μικρές φάσεις χωρίς όμως να απειλήσουν με σοβαρές αξιώσεις τον Αλέξανδρο Τζόρβα. Από φάουλ του Λέτο στο 27ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε να ανοίξει το σκορ, όμως δύο ποδοσφαιριστές του δεν πρόλαβαν να πάρουν την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κριστιάν Αμπιάτι. Από κόρνερ του Λέτο, ο Κατσουράνης έκανε διπλή προσπάθεια υπό πεσμένη θέση και δύσκολη αντικρίζοντας τον έτοιμο Αμπιάτι να έχει απάντηση και να μην αφήνει τη μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του. Ο Σισέ στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου βγήκε κατά μέτωπο απέναντι στον Αμπιάτι, όμως ο Ιταλός πορτιέρο εκμεταλλευόμενος το ότι η μπάλα πήγε πάνω του μπλόκαρε το σουτ, ενώ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα το πολυπόθητο γκολ ήρθε για τον Παναθηναϊκό έπειτα από πάσα του Νίνη και εκτέλεση του Σισέ, όμως η φάση κατοχυρώθηκε ως μη γενόμενη, αφού είχε υποδειχτεί ο Γάλλος φορ σε θέση οφσάιντ (οριακή περίπτωση) και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μόλις πέντε λεπτά αφότου άρχισε το δεύτερο μισό, δηλαδή στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ύστερα από κλέψιμο του Λέτο και εξαιρετική προσπάθεια του Σισέ που “πήρε” στο σπριντ τον πολύπειρο Αλεσάντρο Νέστα, αντίκρισε τον σπουδαίο επιθετικό του να πασάρει στο Νίνη με τον φέρελπι νέο να βλέπει την προσπάθειά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Αμέλια (είχε αντικαταστήσει τον Αμπιάτι) με την ομάδα του Νιόπλια να σπαταλάει μία ακόμα κλασικότατη ευκαιρία για να εισέλθει στην θέση του οδηγού. Στο 55ο λεπτό όμως ύστερα από απομάκρυνση του Καρνέζη, ο Σισέ έκανε ένα εκπληκτικό κοντρόλ με τη μία και ξάφνου σαν “κεραυνός” θα λεγε κανείς με την  ταχύτητα που διέθετε ξεχύθηκε μπροστά και βρέθηκε ενώπιως ενωπίω με τον Αμέλια, ο οποίος εξουδετέρωσε το σουτ και εν συνεχεία με Λέτο σε πρώτο χρόνο να μην βρίσκει τη μπάλα γεμάτα και Γκοβού να έρχεται για να ολοκληρώσει την προσπάθεια και παρά την νέα απόκρουση  του Αμέλια, η μπάλα κατέληξε στο τέρμα, όμως ένας αμυντικός της Μίλαν απομάκρυνε κι ενώ η μπάλα είχε περάσει την γραμμή περίπου δύο μέτρα. Ο διαιτητής που φάνηκε πως είχε καθαρά πρόβλημα με την όρασή του (και μεγάλο μάλιστα) είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι και δεν μέτρησε το πεντακάθαρο αυτό γκολ. Στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο Σισέ είχε ακόμα μία ευκαιρία για γκολ, την οποία “πέταξε” στον κάλαθο των αχρήστων, καθώς παρόλο που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση η κεφαλιά που πήρε έφυγε άουτ, ενώ λίγο αργότερα ο Μαρίνος δεν βρήκε τη μπάλα με σωστό τρόπο κι ενώ είχε όλη την δυνατότητα να το κάνει. Αυτό το απίστευτο ντελίριο ευκαιριών έκλεισε με τον Βύντρα να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα να καταλήγει οριακά άουτ, αφού πρώτα είχε αποπειραθεί ο Αμέλια να διώξει χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου εκεί οι ποδοσφαιριστές όλοι πλην του Πετρόπουλου βρήκαν δίχτυα και έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στα πλαίσια του 5-3, άρα 1-0 συνολικό σκορ και η Μίλαν σε ένα παιχνίδι που με βάση την εικόνα του αγώνα θα έπρεπε κάθε δέκα λεπτά να μαζεύει την μπάλα απ’ τα δίχτυα της, εν τούτοις με κάποιον “ακατανόητο” τρόπο κατάφερε και δεν ηττήθηκε, όμως ο Παναθηναϊκός κέρδισε το γεγονός πως ένα απ’ τα μεγαλύτερα και ιστορικότερα παράλληλα Ευρωπαϊκά κλαμπ, ασχέτως αποτελέσματος σε ένα πολύ δυνατό φιλικό ουσιαστικά σε εκείνη την χρονική συγκυρία υποκλίθηκε στην ανωτερότητά του.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos