«Φάντασμα» στη Κρήτη

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 58-69 και έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Τραγική εικόνα από το «τριφύλλι», άφησε το «ξύλο» η διαιτησία… και το Κύπελλο έκανε «φτερά».

Η αναμέτρηση:

Με κάρφωμα του Λεσόρ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-4 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το καλάθι του Φαλ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (10-10), την ίδια ώρα που Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αμφότεροι έμειναν σε πολύ χαμηλά επίπεδα στο σκοράρισμα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται στο σκορ με 12-14.

Το τρίποντο του Μήτογλου έφερε μπροστά τους «πράσινους» με 19-16 ενώ το σουτ τριών πόντων του Γκραντ διαμόρφωσε το 24-23. Από κει και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-30.

Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Ιωαννίδης, «παρών» με τον ΠΑΟΚ!

Με καλάθι του Μήτογλου, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (29-30). Το τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με +1 (32-31), με τον Κάνααν να απαντάει άμεσα (32-34). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να προηγούνται σταθερά στο σκορ (39-43), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σε… απόσταση αναπνοής. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -8 (39-47).

Το τρίποντο του Σλούκα έφερε τον Παναθηναϊκό στο -5 (44-49), με το παιχνίδι να μπαίνει στη τελική ευθεία. Με καλάθι και φάουλ του Ράιτ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (46-56) ενώ το τρίποντο του Πετρούσεφ διαμόρφωσε το 46-59. Εν τέλει, οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 55-66 και απώλεσαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 55-66