Πετρέα πονάς; Στα «πράσινα» το Λιγκ Καπ!

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» (2-3, «χρυσό» σετ) τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά και πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο μετά το 2010! Μαγική εμφάνιση από τους «πράσινους», «κόλαση» στο κλειστό! Η κούπα (δεν) θα πάει στο Ρέντη…

1o σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και με «όπλο» το σετ προηγήθηκε με 6-3. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί τριών πόντων ισοφάρισαν (6-6) όμως το «τριφύλλι» έκανε την αντεπίθεση του και πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους (10-6).

Οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (15-10) και είναι το μεγάλο φαβορί για το πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα στους πέντε (19-14) και έφτασαν στο σετ μπολ με επτά ευκαιρίες (24-17). Τελικά ο Παναθηναϊκός με άσσο του Σάσα Στάροβιτς κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-17!

2ο σετ:

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να παίρνουν γρήγορα ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-3). Οι «πράσινοι» διατήρησαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (10-6) όμως ο Ολυμπιακός μ’ ένα σερί πόντων ισοφάρισε σε 13-13.

Το «τριφύλλι» με σερί τριών πόντων ξανά πήρε κεφάλι στο σκορ και έφτασε στο +3 (16-13). Η διαφορά παρέμεινε στους τρεις (19-16), όμως ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (19-18) και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ.

Ο Ολυμπιακός με σερί τριών πόντων μείωσε στον πόντο (23-22) και στην συνέχεια ισοφάρισε στο σετ (23-23). Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο πρώτο σετ με μία ευκαιρία (24-23) όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24. Οι «πράσινοι» έφτασαν ξανά σε σετ μπολ όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 25-25.

Οι «πράσινοι» έφτασαν για τρίτη φορά σε σετ μπολ (26-25) όμως το σερβίς του Στάροβιτς δεν πέρασε το φιλέ (26-26). Ο Στάροβιτς με εκπληκτικό πόντο έδωσε τέταρτο σετ μπολ στον Παναθηναϊκό και το «τριφύλλι στην συνέχεια κατέκτησε με 28-26 και το δεύτερο σετ.

3ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με τέσσερις πόντους (6-2). Ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση μείωσε στον πόντο (7-6) και ισοφάρισε στους οκτώ πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με τρεις (8-11) και έβαλαν δύσκολα για πρώτη φορά στους «πράσινους».

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (13-18) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τρίτου σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν την διαφορά στους έξι (14-20) και έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ (15-24). Τελικά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ και μείωσε σε 2-1.

4ο σετ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ (4-4) με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 7-8. Το σετ συνεχίστηκε (12-12) με καμία εκ των δύο ομάδων να καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν με δύο πόντους (13-15).

Η διαφορά ανέβηκε στους τρεις πόντους (15-18) με τους «πράσινους» να έχουν χάσει τον ρυθμό τους. Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο σετ μπολ (18-24) και τελικά κατέκτησε και το τέταρτο σετ (19-25) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

5ο σετ:

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με δύο (0-2), ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (4-5). Μάλιστα οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 6-6. Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο συνεχόμενους πόντους πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και πέρασαν μπροστά με δύο (6-8).

Ο Ριζόπουλος με άσσο έστειλε την διαφορά στο +3 (7-10) με τον Ολυμπιακό να γίνεται το μεγάλο φαβορί για το πέμπτο σετ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ (9-14) και κατέκτησε το τάι μπρέικ στέλνοντας το ματς στο «χρυσό» σετ.

«Χρυσό» σετ:

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με τρεις πόντους (1-4) μπαίνοντας πολύ δυνατό στο «χρυσό» σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο (4-6) μετά από φιλέ του Τεβαπόρτι. Μετά από άουτ επίθεση του Χουσάι ο αγώνας έφτασε στο 6-6.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 7-6 μετά από άουτ επίθεση του Φίνγκερ. Ο Τσάτσιτς με πέρασμα έφερε το «τριφύλλι» στο +2 (8-6), ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (8-7).

Οι «πράσινοι» παρέμειναν μπροστά (9-8) μετά από άουτ σερβίς του Πετρέα, Ο Ράνγκελ με μπλοκ έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +2 (10-8). Ο Ράνγκελ με πρώτο χρόνο έκανε το 11-9. Άσσος από τον Τσάτσιτς και έκανε το 12-9! Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Χουσάι μείωσε στον πόντο (12-11) και επέστρεψε στην διεκδίκηση του τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός με πέρασμα του Ρανγκέλ έκανε το 13-11, ο Χουσάι με μπλοκ άουτ έκανε το 13-12. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13 με άουτ χτύπημα του Στάροβιτς. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ στο 14-13. Ο Τσάτσιτς με επίθεση από την πίσω ζώνη έδωσε τον τίτλο στον Παναθηναϊκό!

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13