ΠΑΟΚ προσκύνα, εδώ είναι Αθήνα!

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την σπουδαιότερη νίκη του στην φετινή Volleyleague επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά. Μένει κοντά στην κορυφή το «τριφύλλι» που προσπέρασε την ομάδα της Θεσσαλονίκης, τρομερή εμφάνιση του Ανδρεόπουλου!

Η αναμέτρηση:

Πρώτο σετ:

Εξαιρετικό βόλεϊ και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά (4-4) με τον Γιάκομπσεν σε ρόλο μαέστρου να κατευθύνει το παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Ο ΠΑΟΚ με ένα γρήγορο 3-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 4-7 και «έχτισε» μία μικρή διαφορά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον πρώτο λόγο στην συνέχεια του σετ και προηγήθηκαν με διπλό σκορ (6-12).

Παρά τα κάποια μικρά ξεσπάσματα των «πρασίνων» ο ΠΑΟΚ με όπλο το καλό του σερβίς έφτασε στο +6 (10-16). Η συνέχεια του σετ ήταν… ασπρόμαυρη (12-19) όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -7 (20-23) και μπήκε ξανά στο κόλπο του σετ. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 21-25.

Δεύτερο σετ:

Ισάξιες οι δύο ομάδες στους πρώτους πόντους του δευτέρου σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την ελάχιστη διαφορά (6-4) και στην συνέχεια να ξεφεύγει με τρεις (9-6). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και έφτασαν στο +5 (14-9) με τον ΠΑΟΚ να απαντάει μ’ ένα μεγάλο σερί και να μειώνει στον πόντο (16-15).

Η συνέχεια του σετ ήταν δραματική με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εναλλάξ εντυπωσιακούς πόντους και να μένουν κοντά στο σκορ (19-17). Το σετ πήγαινε πόντο – πόντο όμως ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Ρανχέλ έφτασε στο 1-1 (25-21)!

Τρίτο σετ:

Νευρικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στο τρίτο σετ με πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει ρυθμό με οδηγό τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο (7-6) όμως ο ΠΑΟΚ με ένα σερί τεσσάρων πόντων ξέφυγε στο σκορ (7-10). Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο σετ (11-13) όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το τρίτο σετ στο 15-15.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν για ακόμη μία φορά στο σκορ με 16-19 και να διατηρήσουν το προβάδισμα (18-21). Ο Παναθηναϊκός όμως με όπλο το μπλοκ επέστρεψε για ακόμη μία φορά στο σετ και ισοφάρισε σε 22-22. Το φινάλε του σετ ήταν δραματικό και κρίθηκε στην παράταση με τον ΠΑΟΚ να προηγείται για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.

Τέταρτο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και ξέφυγε γρήγορα στο σκορ (3-0) όμως ο ΠΑΟΚ γρήγορα ισορρόπησε το σετ (6-5). Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος συνέχισε να κουβαλάει στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό (10-6) ο οποίος έχτισε μία άξια λόγου διαφορά κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η συνέχεια ανήκει στο «τριφύλλι» το οποίοι συνέχισε να διατηρεί την διαφορά που έχτισε (16-11) και να την διευρύνει 20-14. Τελικά οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησαν πολύ εύκολα το τέταρτο σετ (25-16) και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ!

Πέμπτο σετ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια με μοναδικό στόχο να πάρουν την νίκη και τους δύο βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε πρώτος να ξεφύγει στο τάι μπρέικ (2-4) με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει όμως γρήγορα σε 4-4.

Οι «πράσινοι» μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 7-6 χάρις σε κρεσέντο του Ανδρεόπουλου. Οι δύο ομάδες άλλαξαν περιοχές με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +2 (8-6). Το «τριφύλλι» αύξησε την διαφορά του στους τρεις πόντους (10-7) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο (10-9) και στην συνέχεια να ισοφαρίζει σε 10-10.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά με δύο (12-10) και τελικά κατέκτησε το σετ (15-13) και μαζί την σπουδαία νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον ΠΑΟΚ!

Τα σετ: 21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13