Παναθηναϊκός – Περιστέρι 76-57: O μαθητής επικράτησε του δάσκαλου

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη με 76-57, διατήρησε το αήττητο στην BasketLeague σε πέντε παιχνίδια και πλέον ετοιμάζεται για μία ακόμη «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague, απέναντι στις Ρεάλ (15/12) και Άλμπα Βερολίνου (17/12).

Οι «πράσινοι» ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος εξαιρετικοί στην άμυνα, με τον Βόβορα να εφαρμόζει πάνω στον «Άρτζι» τα όσα έμαθε από εκείνον. Στην επίθεση ήταν όσο αποτελεσματικοί έπρεπε, με τους Μπέντιλ (15 π.), Νέντοβιτς (11 π.), Παπαπέτρου (11 π.) να είναι «διψήφιοι» και έτσι έκανα το 5χ5 στο πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω την κακή ήττα από την Ζαλγκίρις και ανακτώντας ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην Euroleague.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σαντ-Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη. Στην πρώτη φάση του αγώνα ο Παπαγιάννης σκόραρε θεαματικά με ένα alley-oop κάρφωμα, ύστερα από πάσα του Φόστερ. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, οι οποίοι ήταν νευρικοί και άστοχοι καθ’ όλη την διάρκεια της πρώτη περιόδου, υπέπεσαν σε βήματα δύο φορές, δίνοντας την ευκαιρία στο Περιστέρι να περάσει μπροστά με τους ΜακΛίν και Χάροου (2-5).

Ένα κλέψιμο και τελείωμα της φάσης με κάρφωμα του Σαντ-Ρος και ένα hook του Παπαγιάννη, έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση «οδηγού», με τον Φόστερ αργότερα και ακόμη ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη, να δίνουν «αέρα» πέντε πόντων στους «πράσινους», 3:40 πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (10-5).

ΜακΛίν, Τζόουνς και Χάροου έβαλαν ξανά τους Περιστεριώτες μπροστά στο σκορ, για να περάσει ο Νέντοβιτς στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει με το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα σε 13-13. Μία εύστοχη βολή του Πέτεγουει διαμόρφωσε το τελικό 13-14 της «χλιαρής» πρώτης περιόδου.

Το «τριφύλλι» μπήκε «ζεστό» στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρίσκοντας σκορ με το τρίποντο του Μήτογλου και τους τέσσερις σερί πόντους του Μπέντιλ, ύστερα από το αντιαθλητικό που κέρδισε από τον Κρόκετ (20-16). Σαλούστρος και Νέντοβιτς από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και Μπέντιλ – Μπουρούσης από τα 6.75, σκόραραν ακόμη για τις δύο ομάδες, πριν ο Παναθηναϊκός πάρει διαφορά έντεκα πόντων, με τους τέσσερις συνεχόμενους του Μήτογλου και το εύστοχο τρίποντο του Κασελάκη, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα (34-23).

Σαλούστρος και Πέτεγουει μείωσαν για το Περιστέρι, ο Κασελάκης απάντησε με 2/2 βολές, για να έρθουν οι Βασιλόπουλος και Σκορδίλης να «ψαλιδίσουν» ακόμη περισσότερο τη διαφορά και να διαμορφωθεί το 36-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» μπήκαν και στην τρίτη περίοδο με τρίποντο (Νέντοβις), ο Χάροου απάντησε, αλλά ο Σέρβος ήταν «καυτός» για ένα ακόμη ματς πρωταθλήματος, σκοράροντας για τρίτη φορά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (42-34).

Από εκείνο το σημείο, μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ. Ο Παπαπέτρου έγραψε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, οι Χάροου – Πέτεγουει σκόραραν ξανά, για να έρθει ο Φόστερ με τρίποντο να στείλει τη διαφορά ξανά πάνω από τους δέκα και τον Μακ με ακόμη ένα τρίποντο να «κλείνει» την τρίτη περίοδο και τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 14 (56-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε και αυτό με τρίποντο του Παναθηναϊκού, δια χειρός Παπαπέτρου. Ο Γκρέι προσπάθησε να κρατήσει του Περιστεριώτες στο παιχνίδι, όμως ο «Εξάστερος» ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο όντας καταιγιστικός.

Ο Μπέντιλ αρχικά με 2/4 βολές και ο Παπαπέτρου με ένα εντυπωσιακό coast-to-coast κάρφωμα και ακόμη τέσσερις πόντους αργότερα, έστειλαν τη διαφορά στους 19 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (69-50). Ο Μποχωρίδης σκόραρε και αυτός από τα 6.75, ο Μπέντιλ συνέχισε το…βιολί του, με τον Καράμπελα να κατεβάζει στο φινάλε της αναμέτρησης τη διαφορά κάτω από τους είκοσι, για να διαμορφωθεί το τελικό 76-57.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας εδώ

Παναθηναϊκός (Bόβορας): Μπέντιλ (15), Μποχωρίδης (3), Καλαϊτζάκης, Κασελάκης (5), Μακ (3), Μήτογλου (7), Νέντοβιτς (11), Παπαγιάννης (8), Παπαπέτρου (11), Σαντ-Ρος (2), Ουάιτ (2), Φόστερ (9).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Αθηναίου, Μπουρούσης (5), Κρόκετ (6), Χάροου (9), Τζόουνς (3), ΜακΛίν (8), Σιμόν (8), Βασιλόπουλος (2), Καράμπελας, Πέτεγουει (5), Σαλούστρος (6), Σκορδίλης (2)

Διαιτητές: Μάνος-Τσαρούχα-Μαγκλογιάννης