Παναθηναϊκός-Σεβίλλη: Σπουδαία εμφάνιση υπογεγραμμένη με γκολάρα!

Ο Παναθηναϊκός για την φάση των 32 στο Κύπελλο Ουέφα την περίοδο 2004/2005 αντιμετώπισε στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας την Ισπανική Σεβίλλη. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης θυμάται τα δρώμενα εκείνου του αγώνα, την επικράτηση του Παναθηναϊκού και την γκολάρα του Λουκά Βύντρα σε ένα σπουδαίο Ευρωπαϊκό βράδυ για τους πράσινους.

Η ομάδα του Τότη Φυλακούρη ξεκίνησε δυνατά και από πάσα του Κωνσταντίνου με τη μία, ο Φάνης Γκέκας είχε την ευκαιρία μόλις στο τρίτο λεπτό μέσα στην περιοχή από πλάγια να ανοίξει το σκορ, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός της εστίας των Ισπανών. Πάλι ο Γκέκας στο δέκατο λεπτό έπειτα από έξυπνη κίνηση του Κωνσταντίνου να αφήσει τη μπάλα βρέθηκε τετ α τετ όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν “άψυχο” με αποτέλεσμα ο Εστέμπαν να αποκρούσει εύκολα. Ο Σκατσελ στο 21ο λεπτό δοκίμασε να σουτάρει με εξωτερικό φάλτσο, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πήγε αουτ. Στο 35ο λεπτό έγινε η φάση του αγώνα, καθώς ο Γκέκας δοκίμασε να σκάψει τη μπάλα με τον Εστέμπαν να αποκρούει οριακά και εν συνεχεία με δεύτερη προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα, ενώ ερχόμενος ο Έκι Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά που όμως οι αμυντικοί της Σεβίλλης κατάφεραν να διώξουν ελάχιστα πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 44 νέο σουτ του Γκέκα που αν και βρέθηκε σε καλή θέση δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα σώματα των αμυντικών και να απειλήσει με αξιώσεις τον Εστέμπαν.

Καθώς οδηγούμαστε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός εισέρχεται με την ψυχολογία στα ύψη, καθώς η εμφάνιση που πραγματοποίει δείχνει καταφανώς πως έχει “πατήσει κάτω” την Σεβίλλη και του λείπει μόνο ένα τέρμα, το οποίο θα διεκδικήσει να πετύχει στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ρενάτο επιχειρεί ένα σουτ που ο Γκαλίνοβιτς, έστω και αν δεν είναι δύσκολο, αποκρούει ασταθώς και μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια πριν τα πράγματα γίνουν πιο δύσκολα για τους πράσινους. Κατά το 75ο λεπτό του αγώνα και έπειτα από κόρνερ του Μινχ που προσωρινά απομακρύνθηκε απ’ την άμυνα των Ισπανών, ο Βύντρα με δυσκολία αρχικά έκανε κοντρόλ και έπειτα εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” που θα μπορούσε να πει κανείς πως η μπάλα έσκισε τα δίχτυα του Εστέμπαν, ο οποίος αν και προσπάθησε δεν είχε κανένα περιθώριο αντίδρασης και ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με την Λεωφόρο Αλεξάνδρας να παίρνει “φωτιά” απ’ τους πανηγυρισμούς. Στο 82ο λεπτό ο Κωνσταντίνου από πλεονεκτική θέσει παίρνει κεφαλιά με τον Εστέμπαν να διώχνει τελευταία στιγμή και έπειτα η Σεβίλλη στο 94ο λεπτό έκανε ίσως την πιο αξιόλογη επιθετική προσπάθειά της στο παιχνίδι με το σουτ του Σάλες να μην απειλεί τον Γκαλίνοβιτς ιδιαίτερα και η μπάλα να περνάει αουτ. Ο Κλοντ Κολόμπο, άρχοντας της αναμέτρησης σφύριξε τη λήξη του αγώνα και οι ομάδες έδωσαν ραντεβού μία βδομάδα μετά για τον επαναληπτικό κι έστω και αν η ομάδα της Λεωφόρου δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση τελικά, εν τούτοις χάρισε στους φιλάθλους της έναν καταπληκτικό αγώνα στην έδρα της, ένα γκολ που ίσως είναι απ’ τα ωραιότερα που έχουν μπει ποτέ σε αυτό το γήπεδο και μία αξιοζήλευτη και αξέχαστη εμφάνιση απέναντι σε μια πρωτοκλασάτη Ισπανική ομάδα που με την απόδοσή του ο ΠΑΟ θα έλεγε κάποιος πως την εξαφάνισε απ’ το γήπεδο.

Αν υπήρχε λίγο περισσότερη αποτελεσματικότητα, θα μπορούσαμε να μιλάμε για σκορ επιπέδου 3-0 η ακόμα και 4-0 και τότε η πρόκριση θα είχε έρθει για τον Παναθηναϊκό στα σίγουρα, όμως παρότι δεν κατάφερε κάτι τέτοιο, άπαντες οι Έλληνες φίλαθλοι φρονώ πως εκείνο το βράδυ αισθάνθηκαν πραγματικά υπερήφανοι για την εκ νέου σπουδαία εκπροσώπηση του Παναθηναϊκού που απέδειξε για ακόμη μία φορά πως έχει την περιβόητη “Ευρωπαϊκή ταυτότητα” στο τσεπάκι του και όποτε την “επιδεικνύει” τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για τον εκάστοτε αντίπαλό του.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos