Και τώρα στο Φάληρο ερχόμαστε…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Βιλερμπάν με 85-67 εντός έδρας στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Πανό και συνθήματα για την Ρούξι Ντουμιτρέσκου στο ΟΑΚΑ, «πράσινο»… πάρτι και ακόμη μία νίκη για το «τριφύλλι».

Η αναμέτρηση:

Μετά το τέλος του πρώτου πενταλέπτου, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με με 11-8. Το καλάθι του Μήτογλου έφερε μπροστά το «τριφύλλι» με +5 (17-12) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-17.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του ματς (22-25), βάζοντας εμπόδια στους «πράσινους». Το καλάθι του Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό έβαλε μπροστά με +2 (31-29) τους «πράσινους», οι οποίοι παρ’ όλα αυτά δεν μπορούσαν να «χτίσουν» διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 38-36.

Ισπανικά δημοσιεύματα: «Κλειδώνει» η μετακίνηση του Χεζόνια στον Παναθηναϊκό!

Το καλάθι μέσης απόστασης του Γκραντ έδωσε… αέρα έξι πόντων στο «τριφύλλι» (46-40). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Γκριγκόνις ανέβασαν το προβάδισμα των «πρασίνων» στο +9 (52-43), με τον τεχνικό της Βιλερμπάν να καλεί τάιμ άουτ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +9 (59-50).

Με τρίποντο του Ντε Κολό, οι Γάλλοι πλησίασαν στους έξι (61-55), με την Βιλερμπάν να παραμένει μέσα στο ματς. Οι δύο εύστοχες βολές του Λεσόρ διεύρυναν το «πράσινο» προβάδισμα στο +12 (69-57), με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να ελέγχουν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67