Το πρώτο βήμα για τον τίτλο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 79-72 την ΑΕΚ στο Ηράκλει στα πλαίσια των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος. Το «τριφύλλι» περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Άρης – ΠΑΟΚ στα ημιτελικά της διοργάνωσης!

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους (10/10 β., 3/6 δ., 2/5 τ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε 4(!) κλεψίματα.

Με καλάθι του Ντίνου Μήτογλου, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10, όμως στην συνέχεια δεν μπόρεσε να φέρει ξανά στο ματς στα ίσια ή να προσπεράσει. Με τον Μήτογλου να βρίσκεται… παντού, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε άθλια για το «τριφύλλι», με τους παίκτες του Αταμάν να σημειώνουν μόλις δύο πόντους (22-23) στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου. Ναν και Λεσόρ ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να «ξεκολλήσουν» επιθετικά τους Αθηναίους (30-28), δίνοντας εκ νέου του προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντη… βόμβα του Μήτογλου (39-30), ο οποίος ήταν – με διαφορά – ο πολυτιμότερος παίκτης για τους «πράσινους» στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης.

Ιωαννίδης σε Σπόραρ: «Δεν θα πω δημόσια αυτό που έστειλες» (pic)

Με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +14 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (46-32). Η διαφορά παρέμεινε σταθερά σε διψήφιο νούμερο (49-37), ενώ το καλάθι του Λεσόρ διαμόρφωσε το 53-39. Το κάρφωμα του Λεσόρ εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στο +16 (59-43), με την ΑΕΚ να τρέχει ένα σερί πέντε πόντων και να κλείνει το δεκάλεπτο στο -11 (59-48).

Η «ένωση» τα… έπαιξε όλα για όλα στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να μειώσει από νωρίς στους τέσσερις (59-55). Γκραντ και Μήτογλου… ξεκόλλησαν το «τριφύλλι», ανεβάζοντας την διαφορά στους εννιά (66-57). Με τρία λεπτά να απομένουν, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο +10 (72-62), όμως η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με το σκορ στο 74-70 και την μπάλα στα χέρια των «κιτρινόμαυρων», οι παίκτες της ΑΕΚ υπέπεσαν σ’ ένα τραγικό λάθος και ουσιαστικά… πέταξαν κάθε ελπίδα για να διεκδικήσουν το ματς. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 79-72 και πήρε το εισιτήριο για τον μεθαυριανό ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72