Νίκησε και πήρε προβάδισμα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 94-83 κάνοντας παράλληλα και το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών, με τους «πράσινους» να θέλουν μια νίκη ακόμα για προκριθούν στους τελικούς της BaskeLeague.

Το ματς:

Νωθρό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό με κακές επιλογές στην επίθεση, δίνοντας στην ΑΕΚ το δικαίωμα να πάρει από την αρχή ένα προβάδισμα 4 πόντων (2-6). Το κακό μπάσκετ συνεχίστηκε και από τις δυο ομάδες με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα (6-8). Ένα step-back τρίποντο του Χεζόνια έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (9-8).

Δυο βολές του Παπαγιάννη έδωσαν αέρα 3 πόντων (11-8) 3:33 πριν την λήξη του 1ο δεκαλέπτου. Με ορεξάτο τον Χεζόνια ο Παναθηναϊκός βρήκε απαντήσεις στην άμυνα της ΑΕΚ, παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (18-10), με τον Μάριο να έχει σε 5 λεπτά συμμετοχής ήδη 10 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε τον Ντίνο Μήτογλου να ευστοχεί σε καλάθι και φάουλ και να στέλνει την διαφορά στο +13, με τον Μέικον να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Ο Μέικον άρχισε δειλά-δειλά να ξεμπλοκάρει με 6 προσωπικούς πόντους μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους (25-19). Ένα φόλοου του Σαν-Ρος, μια βολή του Παπαπέτρου και μια κάρφωμα του Παπαγιάννη πήγαν και πάλι την διαφορά σε διψήφια νούμερα (30-19).

Η ΑΕΚ είχε για μια ακόμη φορά απάντηση στο κρεσέντο του Παναθηναϊκού, με τον Μασιούλις να είναι ουσιαστικός οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους 6 την διαφορά (35-29). Ένα ξέσπασμα του «Τριφυλλιού» με μπροστάρη τον Μπέντιλ πήρε προβάδισμα 14 πόντων, με τον Μασιούλις όμως να απαντά με τρίποντο και να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει πολύ στο σκορ (48-37). Το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 13 πόντους (50-37).

Με ένα σερί 7-4 η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ρίχνοντας την διαφορά στους 10 πόντους (54-44). Δυο βολές του Μέικον έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα 54-46. Ένα τρίποντο του Μήτογλου επανάφερε τη διαφορά στους 11 πόντους 57-46, με τον Λοτζέσκι να απαντά αμέσως. Ένα ακόμα τρίποντο του «Ματ» έριξε την διαφορά στους 5 πόντους, με τον Μήτογλου να απαντά με post-up δίποντο απέναντι στον Γόντικα (59-52).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση ενώ στην άμυνα άρχιζε να μπάζει η διαφορά πήγε και πάλι στους 5 πόντους (60-55). Ένα step-back δίποντο του Μήτογλου και μια εύστοχη βολή του Μπέντιλ έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό (63-55). Ο Λοτζέσκι συνέχισε τα δικά του πίσω από τα 6.75, με τον Μπέντιλ όμως να απαντά πίσω από την γραμμή του τριπόντου στον «καυτό» Αμερικανό. Η 3η περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 69-60.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε η τελευταία περίοδος για τον Παναθηναϊκό με τον «SuperMario» να δηλώνει παρόν και με δυο τρίποντα από τα 8 μέτρα να πηγαίνει την διαφορά στο +13 (75-62). Ένα σερί 5-0 της ΑΕΚ μείωσε την διαφορά στους 11 πόντους (78-67). Ο εξαιρετικός, σήμερα, Μπέντιλ με ένα τετράποντο ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους, όμως ένα γρήγορα 4-0 του Μορέιρα η διαφορά πήγε και πάλι στους 13 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δίνει ελεύθερα τρίποντα στην ΑΕΚ, κάτι που το πλήρωσε με την «Ένωση» να ρίχνει την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (86-77). Αδιόρθωτος στην άμυνα ο Παναθηναϊκός με τον Μασιούλις να βάζει συνεχόμενους πόντους και κατεβάσει την διαφορά στου 5 πόντους 86-81. Ο Μέικον με drive έκανε το 86-83, με τον Μήτογλου όμως να απαντά με τρίποντο κάνοντας το 89-83. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ και πήρε προβάδισμα στην σειρά με 2-1.

Τα δεκάλεπτα: (20-10, 50-37, 69-60, 94-83)