Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα επικρατώντας της Άλμπα Βερολίνου με 92-69 στο ΟΑΚΑ.

Μετά την άδικη ήττα την Τρίτη κόντρα στη Ρεάλ ο εξάστερος έβγαλε αντίδραση. Παίζοντας με διάθεση, συγκέντρωση και πίστη στο πλάνο ήρθε σχετικά εύκολα μια σημαντική νίκη. Κορυφαίος με διαφορά ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Πλέον το «τριφύλλι» έχει ρεκόρ 5-9 στην Ευρωλίγκα.

Το ματς:

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε την αναμέτρηση με Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μπεντίλ και Παπαγιάννη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση παίρνοντας ουκ ολίγες τραβηγμένες προσπάθειες ωστόσο στη συνέχεια «έσφιξε» την άμυνα του και με μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη πήρε διαφορά 6 πόντων (12-6) στα μισά της περιόδου. Η Άλμπα βρήκε κάποια σουτ και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο επαναφέροντας και πάλι τη διαφορά στο +7 με buzzer-beater τρίποντο του Άαρον Ουάιτ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον αρχηγό σε τρομερή διάθεση. Οι 12 πόντοι στα 11 λεπτά τα έλεγαν όλα. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα από ένα σημείο και μετά. Οι παίκτες του Βόβορα είχαν «κολλήσει» στην επίθεση. Βέβαια η άμυνα κρατούσε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ παρά τους δύο πόντους σε παραπάνω από πέντε λεπτά. Λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες το σερί του «τριφυλλιού» επανάφερε το +7 (39-32).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη στο δεύτερο μισό. Η άμυνα συνέχισε να αποδίδει παρά τη ζώνη του Ρενέσες. Λύσεις ήρθαν με τον Λεωνίδα Κασελάκη να είναι για ακόμα μια φορά πολύ χρήσιμος και στις δύο μεριές του παρκέ. Ταυτόχρονα ο Νεμάνια Νέντοβιτς «ζεστάθηκε» πίσω από τα 6,75. Η προσέγγιση του Βόβορα ήταν εντελώς διαφορετική κόντρα στους Γερμανούς. Πριν δύο μέρες κόντρα στη Ρεάλ οι παίκτες του κυνηγούσαν μανιωδώς τους αιφνιδιασμούς. Κόντρα στην Άλμπα επιτέθηκε μόλις στο 10% των επιθέσεων στα πρώτα 8 δευτερόλεπτα. Το σκορ στη λήξη της 3ης περιόδου ήταν στο 66-52.

Ο τραυματισμός του Χάουαρντ Σαντ-Ρος ανησύχησε τους ανθρώπους της ομάδας. Παρόλα αυτά ο Κουβανός επέστρεψε στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι μετά από ώρα κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Οι παίκτες του Ρενέσες ευστοχούσαν συνεχώς σε σουτ τριών πόντων ενώ ταυτόχρονα «έκοψαν» τον επιθετικό ρυθμό του Παναθηναϊκού. Για ακόμα μια φορά υπήρξε όμως αντίδραση. Προεξάρχοντος του Παπαπέτρου που έφτασε τους 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 λεπτά αγώνα το «τριφύλλι» εξασφάλισε τη νίκη.

Τελικό σκορ: 92-69