Με το ένα… πόδι στην επόμενη φάση!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος καθώς νίκησε με 3-0 σετ τις Αμαζόνες στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά. Εκπληκτική εμφάνιση από την Εύα Χαντάβα, στις 3 Απριλίου η επαναληπτική αναμέτρηση!

Παναθηναϊκός – Αμαζόνες Ν. Ερυθραίας

Από τις έξι ομάδες που θα προκριθούν, οι δύο, μέσω κλήρωσης, θα περάσουν στο Final 4 ενώ οι υπόλοιπες τέσσερις θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους για δύο εισιτήρια.

1ο σετ:

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 3-0 μετά από μπλοκ της Τσιτσιγιάννη. Με πρώτο χρόνο της Κωνσταντέλλου η διαφορά έφτασε στους τέσσερις πόντους (5-1). Το «πράσινο» σερί συνεχίστηκε… και με επίθεση της Τσιτσιγιάννη το προβάδισμα διευρύνθηκε στους επτά (7-1). Μετά από λάθος των παικτριών της φιλοξενούμενης ομάδας οι «πράσινες» προηγήθηκαν με έξι (9-3).

Με μονό μπλοκ της Χουντέκοβα το «πράσινο» προβάδισμα έφτασε τους οκτώ πόντους (12-4). Η Σάντσες Πέρεζ χτύπησε δυνατά και ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα (14-4). Με τρεις συνεχόμενους πόντους οι Αμαζόνες κατάφεραν να μειώσουν στους οκτώ (15-7). Μετά από άσσο της Χριστοδούλου οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στους έξι (17-11).

Η Χαντάβα, με τεχνικό χτύπημα, έδωσε τον 20ο πόντο στο «τριφύλλι» (20-13). Με άσσο της Μαστοράκη οι Αμαζόνες ψαλίδισαν την διαφορά στους πέντε (21-16). Το μπλοκ της Κωνσταντέλλου διεύρυνε εκ νέου το «πράσινο» προβάδισμα (23-16). Τελικά το «τριφύλλι» κατάκτησε άνετα το πρώτο σετ με 25-16 απέναντι στις Αμαζόνες.

2ο σετ:

Με πρώτο χρόνο της Κωνσταντέλλου οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 2-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Εύα Χαντάβα, με δυνατό χτύπημα, έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» (6-5) ενώ με επίθεση της Χουντέκοβα η διαφορά έφτασε τους δύο (7-5). Με άσσο της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διπλό σκορ (10-5). Η Χαντάβα συνέχισε να διαλύσει την άμυνα των Αμαζόνων και με δικό της άσσο έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στο «τριφύλλι» (12-5).

Οι φιλοξενούμενες πέτυχαν τρεις συνεχόμενους πόντους και μείωσαν σε 12-8. Με επίθεση της Χουντέκοβα το «τριφύλλι» έφτασε στο +5 (14-9). Μετά από λάθος των παικτριών των Αμαζόνων ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με έξι (16-10). Η Εύα Χαντάβα, με τεχνικό χτύπημα, έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στις γηπεδούχες (18-13). Με πρώτο χρόνο της Σάντσες Πέρεζ οι «πράσινοι» έφτασαν στο +6 (20-14).

Με άσσο της Χαντάβα το «τριφύλλι» έφτασε στο +7 (23-16). Μετά από άστοχο σερβίς των Αμαζόνων οι «πράσινες» έφτασαν σε σετ μπολ με επτά ευκαιρίες (24-17). Με επίθεση της Κασδοβασίλη ολοκληρώθηκε το δεύτερο σετ, με τις παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου να κάνουν εύκολα το 2-0 στα σετ.

3ο σετ:

Με πρώτο χρόνο της Σάντσες Πέρεζ οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η Χουντέκοβα κόπηκε από το διπλό μπλοκ των Αμαζόνων, με το σετ να έρχεται στα ίσια (6-6). Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 9-8. Η Χαντάβα, με δυνατό χτύπημα στην διαγώνιο, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο «τριφύλλι» (13-9).

Με νέο πόντο της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός, με συνολικό σερί έξι πόντων, έφτασε στο 15-9. Η Νείκοβα προσέφερε ένα από τα highlight της αναμέτρησης, παίρνοντας τον πόντο με έξυπνο πέρασμα (16-9). Με δυνατό χτύπημα της Χαντάβα το «τριφύλλι» έφτασε στο +9 (19-10).

Με δύο συνεχόμενους άσσους της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +12 (22-10). Η Σάντσεζ, με πρώτο χρόνο, διατήρησε την διαφορά στους δώδεκα (23-11). Με εξαιρετική επίθεση της Χουντέκοβα οι «πράσινες» έφτασαν σε ματς μπολ με δώδεκα ευκαιρίες. Τελικά ο Παναθηναϊκός νίκησε (25-13) με 3-0 σετ τις Αμαζόνες και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΛλάδος.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-13