Νίκησε και πέρασε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο έπρεπε απέναντι στην Θήρα στο Άγιο Θωμά και νίκησε με 3-1 σετ την ομάδα της Σαντορίνης παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε και πάλι καλή απόδοση κόντρα στον αξιόμαχο ΑΟ Θήρας και κατάφερε και πήρε την πολύτιμη πρόκριση για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Οι «πράσινες» ήταν ουσιαστικές και όταν χρειαζόταν έπαιξαν καλό βόλεϊ και πήραν την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και πήρε προβάδισμα γρήγορα με 12-6 και εν συνεχεία με 18-10 με τη Μάρετ Γκροθούες να πιάνει καλή απόδοση, όπως και οι Χατζηευστρατιάδου και Χαντάβα. Ο ΠΑΟ κράτησε το πόδο κολλημένο στο γκάζι μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα 1-3. Ωστόσο ο κόουτς του ΠΑΟ πήρε τάιμ άουτ και το γύρισε σε 5-3. Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» δεν είχε την καθαρή σκέψη του πρώτου σετ στα τελειώματα και στην άμυνα με αποτέλεσμα ο ΑΟ Θήρας να πάρει προβάδισμα με 12-18 και εν συνεχεία με 15-21.Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε και τελικά οι φιλοξενούμενες το κατέκτησαν με 17-25.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά με 6-3 και εν συνεχεία ανένασε τον δείκτη του σκορ στο 14-8. Με την Μάρετ Γκροθούες σε καλή φόρμα η ομάδα έκανε το 17-10 και εν συνεχέια το 20-14 με την Τζένιφερ Κρος. Καλά τελειώματα και από την Χατζηευστρατιάδου έφεραν το 23-16 και τελικά το σετ έληξε με 25-16.

Στο τέταρτο σετ στα μισά του το σκορ ήταν 12-13 υπέρ του ΑΟ Θήρας και 22-22 στην συνέχεια για να λήξει τελικά το σετ με 25-22.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χτες «έκλεισε» με περιπετειώδη τρόπο το ζευγάρι του άλλου ημιτελικού καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟ Λαμίας με 3-0 σετ (25 – 19 ,  25 – 17 ,  25 – 16) ωστόσο ο Άρης τα χρειάστηκε απέναντι στη Θέτιδα Βούλας.

Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 0-3 σετ  (18 – 25 ,  19 – 25 ,  23 – 25) με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν την ήττα στην έδρα τους στο πρώτο ματς με 1-3. Ωστόσο ο Άρης κατάφερε και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά στο χρυσό σετ με 15-13.

Σε ότι αφορά τον αντίπαλο του Παναθηναϊκού θα τον μάθει την Κυριακή το μεσημέρι όπου αγωνίζονται ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στην ρεβάνς του νικηφόρου 3-1 για τις «κιτρινόμαυρες».
    Οι αγώνες ξεκινάνε την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά για το «τριφύλλι» και είναι στις δύο νίκες (εντός-εκτός και τρίτο ματς εντός αν χρειαστεί).