• Sunday, August 18, 2019

Το γκολ του Λέτο απέτρεψε την λευκή ισοπαλία στο λευκό τοπίο!

Ο Παναθηναϊκός στα πλαίσια της αναβληθείσας δεύτερης αγωνιστικής αντιμετώπισε την ομάδα της Κέρκυρας στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Ο αγώνας αυτός είχε την ιδιομορφία του χιονισμένου τοπίου, γεγονός που είχε να συμβεί σε αγώνα των πράσινων στο γήπεδο Απόστολος Νικολαΐδης απ’ το 1991. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης σχολιάζει τον αγώνα που παρακολούθησε εντός των δημοσιογραφικών θεωρείων του γηπέδου και αναλύει πως ο Παναθηναϊκός νίκησε με… την ψυχή στο στόμα με γκολ στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιουργήθηκαν σχεδόν καθόλου αξιόλογες φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί με αξιώσεις στο 24ο λεπτό σε σουτ του Κουρμπέλη, το οποίο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παρά μόνο να βασιστεί στην τύχη του, η οποία στην συγκεκριμένη φάση τον δικαίωσε. Ο Μιχάλης Γρηγορίου στην αντίπερα όχθη είχε παρατάξει την ομάδα με καθαρά αμυντικό προσανατολισμό, αφού ακόμα και ένας βαθμός θα ήταν υπερπολύτιμος για τους Φαίακες, οι οποίοι είχαν μάλιστα με τον Ντουαλά και ένα μακρινό αλλά καλό σουτ, το οποίο όμως πήγε πάνω απ’ τα δοκάρια του Βλαχοδήμου. Οι πράσινοι είχαν άλλη μία απειλεί για τα δοκάρια του κίπερ της Κέρκυρας στο 40ο λεπτό με πλασέ του Λούκας Βιγιαφάνες που κατέληξε άουτ. Κάπως έτσι οι ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο κλοιός άρχισε να στενεύει για τους παίχτες του Μαρίνου Ουζουνίδη που δεν θέλανε σε καμία περίπτωση να έχουν νέα απώλεια βαθμών.

Στο δεύτερο ημίχρονο το χιόνι έγινε πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και δυσκόλεψε εξόχως τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, αφού ο αγωνιστικός χώρος είχε γίνει δύσβατος, ενώ περίπου στο 60ο λεπτό έγινε και πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα προκειμένου να φτιαχτούν οι γραμμές, οι οποίες είχαν γίνει δυσδιάκριτες. Έτσι λοιπόν και ενώ το τριφύλλι πίεζε ασφαλώς την Κέρκυρα, αλλά δεν μπορούσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα του έδινε τους 3 βαθμούς, εν τούτοις φτάσαμε αισίως στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ενός εκ των αλλαγών του Ουζουνίδη, του Βλαχοδήμου, ο Σεμπάστιαν Λέτο μπήκε δυνατά στην φάση και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα “ζεσταίνοντας” τις καρδιές των ηρωικών οπαδών του Παναθηναϊκού που υπό τέτοιες καιρικές συνθήκες επέλεξαν να παρακολουθήσουν την ομάδα τους και να την στηρίξουν.

Γεγονός είναι πως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έπειτα από γκολ επήλθε χαλάρωση για τους παίκτες του Ουζουνίδη σε όλες τις γραμμές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα 1-2 φορές οι ποδοσφαιριστές της Κέρκυρας να βρεθούν σε θέση βολής, όμως δεν αξιοποίησαν καταλλήλως τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και όλες οι προσπάθειες που πραγματοποίησαν κατέληξαν έξω απ’ τα δοκάρια του Βλαχοδήμου. Τελικώς, έπειτα από 7 λεπτά καθυστερήσεων, ο διαιτητής έβαλε την σφυρίχτρα στο στόμα δίνοντας τέλος σε αυτό τον… παγωμένο αγώνα που ειδικά τα τελευταία λεπτά με τον αγωνιστικό χώρο που υπήρχε έγινε εξόχως επικίνδυνος για τους ποδοσφαιριστές, καθώς σε ένα δυνατό τάκλιν η μία δυνατή διεκδίκηση μπορούσε να συμβεί άσχημος τραυματισμός, αλλά ευτυχώς κάτι τέτοιο αποφεύχθηκε.

Εν τέλει ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα παιχνίδι δεν έπεισε καθόλου, όμως οι 3 βαθμοί τουλάχιστον ήρθαν. Οπότε, η ομάδα ας κρατήσει αυτό και από κει και πέρα όπως έχουμε επαναλάβει πάρα πολλές φορές με κίνδυνο πια να χαρακτηριστούμε γραφικοί, χρειάζονται απαραιτήτως και επιτακτικά αλλαγές, όχι για την φετινή σεζόν, διότι καλώς η κακώς είναι χαμένη, αλλά για να γίνει η παρούσα χρονιά μια αφετηρία για έναν καλύτερο, πιο ανταγωνιστικό και πιο συνεπή με την ιστορία του, Παναθηναϊκό, ο οποίος να μπορέσει σε κάποια χρόνια να πρωταγωνιστεί εκ νέου εντός των συνόρων, αλλά ασφαλώς και εκτός στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις και να μην περιμένουν οι φίλοι να χιονίσει προκειμένου να δούνε μία άσπρη μέρα!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Οδ. Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέδο, Κουτρουμπής (69’ Π. Βλαχοδήμος), Χουλτ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες (86’ Μαρινάκης), Μπουμάλ, Λέτο (90’+3′ Ρέις), Μπεργκ.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Βενέτης, Σπίνουλας, Σιόντης, Ανδρεόπουλος (86’ Γκόμες), Ζορμπάς, Γεωργίου (90’+1 Παμλίδης), Κόντος (69’ Επστάιν), Ντουαλά.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos