Κρατάει το τρίποντο και… χτίζει σερί

Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να εντυπωσιάσει, νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 2ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής της Superleague. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τους «πράσινους».

Μ’ αυτήν την νίκη το «τριφύλλι» έφτασε τους 9 βαθμούς (7 αγωνιστικές) και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 3 βαθμούς (5 αγωνιστικές) και παρέμεινε στην 11η θέση.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο ΟΑΚΑ με το «τριφύλλι» να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Απόλλωνα.

Στο 23′ ο Τάσος Χατζηγιοβάνης επιχείρησε την σέντρα με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του αμυντικού του Απόλλωνα, με τον διαιτητή Κουμπαράκη μετά τη χρήση VAR να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι (26′) άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ και έβαλε σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι συνέχισαν να πιέζουν μετά την επίτευξη του τέρματος ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, κάτι το οποίο δεν συνέβη με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Απόλλων Σμύρνης εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, πιέζοντας τους «πράσινους». Στο 56′ ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος χτύπησε στο πρώτο και έγινε αλλαγή, με τον Σερπέζη να περνάει στην θέση του.

Στο 64′ ο Τάσος Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μπαρτ Σένκεφελντ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 77′ ο Δημήτρης Καραγιάννης μπήκε στην θέση του Αχιλλέα Πούγγουρα ενώ παράλληλα εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε ο Σαβιέρ με τον Λούκας Βιγιαφάνιες να τον αντικαθιστά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν αρκετά μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας τον Παναθηναϊκό, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία του Σωκράτη Διούδη. Στο 90ο λεπτό ο Γιοάν Μολό δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 1-0 και μαζί τους τρεις βαθμούς.

Ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σχένκεφελντ, Πούγγουρας (77′ Καραγιάννης), Ζαγαρίτης, Σαβιέρ (77′ Βιγιαφάνιες), Αλεξανδρόπουλος (56′ Σερπέζης), Μαουρίσιο, Μολό, Χατζηγιοβάννης, Μακέντα, Καρλίτος

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρουτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι, Σλιβκα, Φερνάντεζ, Τσαμπούρης, Τσιλούλης, Φατιόν