«Προσκύνησε» και ο Άρης στην Λεωφόρο!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 1-0 στην Λεωφόρο στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Superleague. Το γκολ για το «τριφύλλι» πέτυχε ο Μπαρτ Σένκεφελντ, στην τρίτη θέση ο Παναθηναϊκός!

Στο 15′, οι «πράσινοι» αντάλλαξαν με… μαγικό τρόπο την μπάλα, όμως η σέντρα-σουτ του Παλάσιος κατέληξε αρκετά άουτ. Στο 20ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Γκατσίνοβιτς, ο Παλάσιος συμάδεψε το δοκάρι ενώ το σουτ του Αϊτόρ στην επαναφορά κατέληξε άουτ. Το δυνατό σουτ του Ρούμπεν Πέρεθ σταμάτησε στον Κουέστα, ο οποίος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια (24′).

Το γκολ ήρθε στο 27′, όταν μετά από εκτέλεσε φάουλ του Αϊτόρ, ο Σένκεφελντ έπιασε την ανάποδη κεφαλιά και πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ, κάνοντας το 1-0 στην Λεωφόρο. Στο 30′, ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων, με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο να παίρνει την θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Παράλληλα, στην θέση του Σάσα πέρασε ο Ιτούρμπε (31′).

Μέσα σε 2 λεπτά, ο Καμαρά δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε τον Άρη με 10 παίχτες. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 χάρις στο γκολ του Μπαρτ Σένκεφελντ.

Το «τριφύλλι» έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 49′, όμως ο Μπράμπετς με προβολή πρόλαβε τον Αϊτόρ την τελευταία στιγμή. Στο 54′, ο Άρης πραγματοποίησε την πρώτη του φάση στο ματς, όμως το σουτ του Γκάνεα κατέληξε άουτ. Το σουτ του Αϊτόρ σταμάτησε στον Κουέστα (59′), με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Εντιαγέ αντί Ντουκουρέ και Πάλμα αντί Γκάμα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στο 62′.

Δημήτρης Κουρμπέλης και Ματέους Βιτάλ αντικατέστησαν τους Λούκας Βιγιαφάνιες και Σεμπάστιαν Παλάσιος στο 81′. Στο 89ο λεπτό, Καρλίτος και Χατζηγιοβάνης πέρασαν στις θέσεις των Ιωαννίδη και Αϊτόρ. Άλλο γκολ δεν σημειώθηκε στην αναμέτρηση και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μία υπέρ-πολύτιμη νίκη κόντρα στον Άρη.