Και τώρα… ένα μόνο σου ζητώ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 76-65 τον Άρη στα πλαίσια των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος. Αύριο (17/2) στις 19:00 ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης!

Η αναμέτρηση:

Με τρίποντο του Τολιόπουλου, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 5-9 στο ξεκίνημα μετά από πέντε λεπτά καθαρού αγώνα. Το σουτ τριών πόντων του Χάρελ έφερε τον Άρη στο +2 (10-12), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεκινάει εξαιρετικά στο ξεκίνημα. Με καλάθι του Κέντρικ Ναν, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-14 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +3 (17-14).

Το τιπ του Λεσόρ διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους επτά πόντους (23-16), με τον Γιάννη Καστρίτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το καλάθι του Γκραντ στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +9 (30-21), με τον προπονητή του Άρη να καλεί τάιμ άουτ. Με τρίποντο του Κέντρικ Ναν, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (35-24) ενώ νέο καλάθι του Αμερικάνου διαμόρφωσε το 38-24. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 44-33.

Το «πράσινο» προβάδισμα παρέμεινε σταθερά σε διψήφιο νούμερο (49-37), με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς. Με τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει κατά… ριπάς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +13 (55-42). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +14 (58-44).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει άνετα την νίκη (76-65) και μαζί το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65