Έκανε σεφτέ στα πλέι οφ κόντρα στον μισό Άρη!

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ, με σκορ 2-0, πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον αποδεκατισμένο Άρη και τον Ευαγγέλου που έκανε την ανακάλυψη του αιώνα.

Οι «πράσινοι» έψαχναν την πρώτη τους νίκη στα φετινά πλέι οφ κόντρα στον αποδεκατισμένο Άρη. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς θα ήταν ικανοποιημένοι ακόμα και με την ισοπαλία λόγω των πολλών απουσιών τους.

Το ματς:

Ο Γιώργος Δώνης έκανε κάποιες αλλαγές προσώπων δίνοντας παράλληλα ευκαιρία σε δύο παίκτες που δεν είχαν ξεκινήσει σε παιχνίδι των πλέι οφ. Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Θεοχάρης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής και Μακέντα αποτέλεσαν την αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού.

Από την άλλη ο Μίχαελ Ένινγκ είχε σημαντικότατα προβλήματα να αντιμετωπίσει λόγω των αλλεπάλληλων αποχωρήσεων παικτών από την ομάδα. Έμαν, Ντουάρτε, Μπρούνο Γκάμε, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Ματίγια, Μπακουτσής, Μπακαλιάνης, Κόρχουτ, Σάσα και Ρόουζ ξεκίνησαν για τον Άρη.

Το πρώτο ημίχρονο:

Το ματς χαρακτηρίστηκε ως αδιάφορο και για τις δύο ομάδες πριν την έναρξή του. Αυτό φάνηκε ευθύς αμέσως από το θέαμα που κυριολεκτικά… δεν υπήρχε. Τα πρώτα 40 λεπτά κύλισαν με λίγες φάσεις οι οποίες ήταν για τον Άρη. Ξεχώρισε αυτή του Γκάμα με ένα μακρινό φάουλ που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χριστογεώργου.

Στο 41ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Δημήτρη Κουρμπέλη. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» κράτησε, με σχετική δυσκολία, την μπάλα και εκτέλεσε από τα 20 περίπου μέτρα τον Έμαν για το 1-0. Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Με τον Άρη, λόγω του τραυματισμού του Ντουάρτε, να έχει μείνει με δύο παίκτες στον πάγκο και το σκορ στο 1-0 ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Οι παίκτες του Δώνη απείλησαν πολύ νωρίς με τον Καμπετσή να σημαδεύει το δοκάρι μετά από γύρισμα του Μακέντα στο 50′. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα. Όλα αυτά μέχρι το 59ο λεπτό όταν ο Καμπετσής από εξαιρετική πάσα του Μακέντα έκανε το 2-0. Παρόλα αυτά ο διαιτητής Ευαγγέλου ανακάλυψε φάουλ του Ιταλού φορ νωρίτερα στην φάση και ακύρωσε το γκολ.

Ο ρυθμός έπεσε αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο 88ο λεπτό να τελειώσει το ματς με τον Δημήτρη Κολοβέτσιο. Ο Έλληνας στόπερ βρέθηκε σε εξαιρετικό σημείο μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Γιάννης Μπουζούκης και έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.