Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός, έχασε κι από τον Άρη

Κανένα σημάδι ουσιαστικής βελτίωσης δεν δείχνει ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε ξανά, αυτή τη φορά με 1-0 από τον Άρη.

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος, , Αϊτόρ, Καρλίτος και Χατζηγιοβάνης.

Άρης: Μπουσέ, Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης, Γκανέα, Τζέγκο, Ματίγια, Γκάμα, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι, Λόπεθ.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έμοιαζαν να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Οι παίκτες του Πογιάτος προσπάθησαν κυρίως από τις άκρες με ατομικές προσπάθειες να απειλήσουν αλλά δεν βρήκαν λύσεις. η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν στο 18ο λεπτό με τελείωμα του Μαντσίνι που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Διούδη. Στο 25ο λεπτό όμως οι Θεσσαλονικείς βρήκαν το γκολ. Σκόρερ ο Μαντσίνι που εξέθεσε την «πράσινη» άμυνα.

Στο 30ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη τελική του σε στόχο με μια αδύναμη κεφαλιά του Βέλεθ που πήγε στην αγκαλιά του Μπουσέ. Δώδεκα λεπτά αργότερα μετά από ωραία ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου ο Μπουζούκης σούταρε εκτός περιοχής όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Άρη. Στο 47ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός είχε την μεγαλύτερη του ευκαιρία. Μετά από κόρνερ του Αϊτόρ, ο Βέλεθ κατέβασε και σούταρε από κοντινή απόσταση αλλά οι αμυνόμενοι απομάκρυναν πάνω στην γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν στα ίδια επίπεδα. Η μόνη διαφορά είναι πως ο Παναθηναϊκός είχε τις πρωτοβουλίες και την κατοχή πλέον. Στο 56ο λεπτό μετά από αντεπίθεση από τα δεξιά ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε από πλάγια θέση αλλά το σουτ πέρασε αόυτ. Στο 67ο λεπτό από εξαιρετικό γύρισμα του Χατζηγιοβάνη ο Αϊτόρ αστόχησε προ κενής εστίας. Σαφώς πρόκειται για την σημαντικότερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Άρης είχε γυρίσει στο δικό του τρίτο του γηπέδου. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να βρουν το γκολ. Κάπου εκεί έγινε και η ευκαιρία του Μακέντα στο 77′ όταν και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Έντεκα λεπτά αργότερα από σέντρα απ’τα αριστερά μια κεφαλιά του Σάκιτς απείλησε τον τερματοφύλακα της ομάδας του. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα.