Νίκησε τον Άρη και μείωσε από τη κορυφή

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Άρη στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών. Πλησίασαν στους τέσσερις βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη.

Οι «πράσινες» ολοκλήρωσαν νικηφόρα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, επικρατώντας του Άρη με 3-0 σετ. Στην επόμενη αγωνιστική της Volleyleague, το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον «Άγιο Θωμά».

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα των νταμπλούχων στην αναμέτρηση ήταν πολύ καλό. Πολύ γρήγορα οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-1. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με σερί 3-0 πήραν προβάδισμα με 3-4. Μέχρι τους 9 πόντους οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι. Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα τριών πόντων (12-9) δείχνοντας έτοιμες να «καθαρίσουν» εύκολα το σετ. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και έτσι η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήγε με +3 (19-16) στην τελική ευθεία του σετ. Ένα σερί 3-0 έβαλε για τα καλά τις «κίτρινες» στη διεκδίκηση του πρώτου σετ. Μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Καλμαζίδη ο Παναθηναϊκός έβγαλε την απαιτούμενη ενέργεια στο γήπεδο και με επιμέρους σκορ 6-2 έφτασε στο 1-0 κατακτώντας το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα απλοποιήθηκαν περισσότερο για τις «πράσινες». Τα «φίνα κορίτσια» είχαν τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 2-0. Η διαφορά από πάρα πολύ νωρίς πήρε διαστάσεις για το «τριφύλλι» (10-4). Η διάθεση για να τελειώσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα το σετ ήταν εμφανής. Έτσι η ομάδα γκάζωσε ακόμη περισσότερο και έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους (19-11). Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-16. Το νερό είχε ήδη μπει στ’αυλάκι.

Παρόμοιο ήταν το μοτίβο και στο τρίτο σετ. Παρά ένα μικρό αρχικό προβάδισμα του Άρη οι «πράσινες» δεν πτοήθηκαν. Είχαν τις απαντήσεις και τις λύσεις επιθετικά «χτίζοντας» σημαντική διαφορά. Το παιχνίδι είχε ήδη πάρει το δρόμο του και το σετ τελείωσε με 25-19 και έτσι το «τριφύλλι» πήρε το πρώτο του τρίποντο για το 2023 μειώνοντας την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στους 4 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο Μαρούσι στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Τα σετ: 25-21, 25-16, 25-19