Ευρώπη… ΤΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος (2-2) με τον Αστέρα Τρίπολης στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Superleague. Ελάχιστες πλέον οι ελπίδες πρόκρισης του «τριφυλλιού» στην Ευρώπη.

Το ματς:

Στο 7′ ο Τάσος Χατζηγιοβάνης πήρε την μπάλα στα άκρα, προχώρησε και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Ο Σουάρεζ πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος μέσα στην «πράσινη» περιοχή μετά από σέντρα του Τιλίκα και άνοιξε το σκορ στην Λεωφόρο, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Αστέρα Τρίπολης. Στο 23′ ο Ενγκμπακοτό έκανε μία απίστευτη ενέργεια, πέρασε κάθετα στον Μακέντα, με τον Παπαδόπουλο να προλαβαίνει τον Ιταλό.

Μετά από εξαιρετική βαθιά μπαλιά τον Βιγιαφάνιες, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης πέρασε τον Παπαδόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1 για το «τριφύλλι» (28′). Στο 41′ λεπτό ο διαιτητής Γκορτσίλας υπέδειξε την άσπρη βούλα μετά από μαρκάρισμα του Αχιλλέα Πούγγουρα, με τον Μπαράλες να κάνει το 1-2 στην Λεωφόρο και να βάζει ξανά μπροστά τον Αστέρα Τρίπολης.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 1-2.

Στο 51′ λεπτό ο Μολό σέντραρε, με τον Σουάρεζ να βρίσκει την μπάλα με το χέρι και τον διαιτητή Γκορτσίλα να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε σε 2-2 για το «τριφύλλι». Ο Μακέντα πάσαρε με τακουνάκι, ο Χουανκάρ πήρε την μπάλα από τα άκρα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει άουτ (63′).

Οι «πράσινοι» έχασαν ακόμη μία μεγάλη φάση στο 73ο λεπτό, όταν ο Καρλίτος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα μπροστά στην εστία του Παπαδόπουλου, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να έχει ουσιαστικά νικηθεί. Στο 89′ ο Σανκαρέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, με την μπάλα όμως να καταλήγει στο δοκάρι.

Τελικά το «τριφύλλι» αναδείχτηκε ισόπαλο (2-2) με τον Αστέρα Τρίπολης, σπαταλώντας μία τεράστια ευκαιρία για να πάρει το δεύτερο τρίποντο του στα πλέι οφ.