Πρωταθλητή σε θέλουμε Παναθηναϊκέ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο στην Λεωφόρο στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Superleague.

Ο Ατρόμητος ήρθε στην Λεωφόρο για να κρατήσει το μηδέν, παρατάσσοντας ένα… πούλμαν μπροστά από την περιοχή του Γιαννιώτη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα στο 35′, όταν ο Έρλινγκμαρ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τον… γόρδιο δεσμό έλυσε ο Φώτης Ιωαννίδης στο 81′, ο οποίος για ακόμη ένα ματς πέρασε ως αλλαγή και σκόραρε. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χόρντουρ Μάγκνουσον, ο οποίος στο 90+3 σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το 2-0.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσαν τον Ατρόμητο ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Στο 8′ ο Σπόραρ σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δοκάρι του Γιαννιώτη. Στο 35ο λεπτό ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίχτες, καθώς μέσα σε λίγα λεπτά ο Έρλινγκμαρκ δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες.

Δύο λεπτά αργότερα (37′) ο Κουρμπέλης έχασε το… άχαστο με άδειο τέρμα, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι μετά από κόρνερ του Μπερνάρ. Στο 42′ ο Γιάννιωτης έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Σένκεφελντ μετά από εκτέλεση φάουλ. Ένα λεπτό μετά (43′) ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε το σουτ του Κώτσιρα. Στο 45+1 ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για το γκολ, όμως η κεφαλιά του Σένκεφελντ κατέληξε άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (0-0).

Στο 52′ ο Γιαννιώτης είπε «όχι» σε δυνατό σουτ του Κουρμπέλη έξω από την περιοχή. Ο Φώτης Ιωαννίδης αντικατέστησε τον Δημήτρη Κουρμπέλη κατά το 63ο λεπτό. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία του «τριφυλλιού» ήρθε στο 76′, όταν ο Μπερνάρ σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει και πάλι άουτ.

Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε από τον Φώτη Ιωαννίδη, οποίος νίκησε τον Γιαννιώτη και έκανε το 1-0 στο 81΄’. Βαγιαννίδης και Γκάνεα αντικατέστησαν τους Κώτσιρα και Χουάνκαρ στο ίδιο λεπτό. Στο 87′ έγινε ακόμη μία αλλαγή για το «τριφύλλι», με τον Τσόκαϊ να περνάει στην θέση του Βέρμπιτς. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90+3, με τον Χόρντουρ Μάγκνουσον να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και να διαμορφώνει το 2-0.