Γκέλαρε ξανα στο χωράφι του ΟΑΚΑ

Γκέλα για τον Παναθηναϊκό που με 0-1 από τον Ατρόμητο για την 8η αγωνιστική της Super League στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Σε ένα κακό ματς οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν ουσιαστικά τίποτα. Οι Περιστεριώτες βέβαια βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη δεν μπόρεσε ουσιαστικά να απειλήσει. Αυτό οφείλεται σε τεράστιο βαθμό στην τραγική κατάσταση του χλοοτάπητα του Ολυμπιακού Σταδίου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος θύμιζε περισσότερο… χωράφι παρά γήπεδο.

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Σαβιερ, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Καρλίτος.

Ατρόμητος (Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Σάλομον, Αγκάγιεφ Μανούσος, Κωτσόπουλος και Μάτιτς.

Το ματς:

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν προσέφεραν κάποια φάση. Οι δύο ομάδες έμοιαζαν να βρίσκονται σε αναγνωριστικό στάδιο προσπαθώντας να διαβάσουν το παιχνίδι του αντιπάλου. Ο Παναθηναϊκός δεν απειλούνταν από τους φιλοξενούμενους. Παράλληλα όμως η ομάδα του Μπόλονι δεν είχε και κάποια πολύ σημαντική ευκαιρία. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε μετά από ωραία ενέργεια και πλασέ του Σαβιέρ με το αριστερό, η μπάλα όμως πέρασε οριακά άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα απείλησε και ο Χατζηγιοβάνης με προσωπική ενέργεια, χωρίς επιτυχία. Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 0-0.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή. Ο Ατρόμητος είχε μια ευκαιρία με κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο 48′ όμως η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Με την ομάδα να μην μπορεί να απειλήσει επιθετικά ο Λάζλο Μπόλονι πήρε πρωτοβουλίες. Μακέντα και Σαβιέρ αποχώρησαν στο 61ο λεπτό και στις θέσεις του μπήκαν οι Αϊτόρ και Καμπετσής. Με το πρόβλημα να μην λύνεται ο Ρουμάνος έβαλε και τον Λούκας Βιγιαφάνιες στο ματς στην θέση του Τάσου Χατζηγιοβάνη. Ταυτόχρονα ο τραγικός αγωνιστικός χώρος του ΟΑΚΑ δεν βοηθούσε καμία από τις δύο ομάδες. Στο 87ο από σέντρα του Ενσικουλού στα δεξιά ο Χριστοδουλόπουλος νίκησε τον Σάντσες στον αέρα και «έγραψε» το 0-1. Τίποτα δεν άλλαξε από εκείνο το σημείο και μετά με το εν λόγω σκορ να είναι και το τελικό.