«Πληγώθηκε» από τα λάθη και την ατυχία του…

Ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε παιδικά λάθη και γνώρισε την ήττα με 77-85 από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. «Καυτό» ντεμπούτο για τον Μάριο Χεζόνια!

1ο δεκάλεπτο:

Η Μπαρτσελόνα με πέντε διαδοχικούς πόντους Μίροτιτς προηγήθηκε με 2-5 στο ξεκίνημα. Με καλάθι του Μπεν Μπέντιλ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 4-7. Ο Μάριο Χεζόνια με καλάθι και φάουλ έκανε το 7-9. Με καλάθι του Μπεν Μπέντιλ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 9-9. Ο Ντέβιτς νίκησε τον Χεζόνια και ανέβασε την διαφορά στους επτά (9-16) για την Μπαρτσελόνα.

Με τρίποντο του Μίροτιτς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 (12-21). Ο Ντίνος Μήτογλου, με σουτ τριών πόντων, έριξε την διαφορά στους έξι (15-21). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Καταλανούς να βρίσκονται στο +9 (17-26).

2ο δεκάλεπτο:

Με τρίποντο του Σέλβιν Μακ οι «πράσινοι» μείωσαν στους οκτώ (20-28). Ο Μάριο Χεζόνια έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Μπαρτσελόνα και με εκπληκτικό τελείωμα μείωσε στους επτά (24-31). Ο Μποχωρίδης βρήκε τον Μπέντιλ, ο οποίος με ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και μείωσε στους τέσσερις (27-31).

Με τρίποντο του Μπεν Μπέντιλ οι «πράσινοι» πλησίασαν ξανά στους έξι (30-36). Ο Σμιτς νίκησε την «πράσινη» άμυνα και ανέβασε την διαφορά στους δώδεκα για την Μπαρτσελόνα (33-45). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Χάουαρντ Σαντ-Ρος και τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους οκτώ (39-47).

3ο δεκάλεπτο:

Με τρίποντο του Μίροτιτς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους εννιά (41-50). Ο Σέλβιν Μακ, με σουτ τριών πόντων, έριξε την διαφορά στους οκτώ (44-52) για το «τριφύλλι». Με καλάθι του Ουάιτ οι «πράσινοι» μείωσαν μετά από ώρα στους έξι (46-52).

Με 2/2 βολές του Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα έφτασε στο +10 (46-56). Ο Σαντ-Ρος, με 2/2 βολές, μείωσε στους δέκα για το «τριφύλλι» (48-58). Με buzzer beater λέι απ του Μάριο Χεζόνια ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -9 (50-59).

4ο δεκάλεπτο:

Με τρίποντο του Άαρον Ουάιτ οι «πράσινοι» μείωσαν στους έξι (55-61). Μετά από λάθος του Σαντ Ρος ο Μπολμάρο κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ανέβασε την διαφορά στους δέκα (58-68) για τους Καταλανούς. Με 2/2 βολές του Μάριο Χεζόνια οι «πράσινοι» μείωσαν στους οκτώ (57-65). Ο Μπέντιλ πάσαρε στον Μήτογλου, ο οποίος πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ (61-68), χάνοντας όμως την βολή.

Με τρίποντο του Χεζόνια οι «πράσινοι» μείωσαν στους έξι (64-70). Με 2/2 βολές του Παπαγιάννη το «τριφύλλι» μείωσε στους έξι (66-72). Ο Άαρον Ουάιτ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε το καλάθι, επαναφέροντας την διαφορά στους έξι (68-74), όμως το τρίποντο του Χίγκινς ανέβασε ξανά την διαφορά στους εννιά (68-77).

Με 2/2 βολές του Χεζόνια οι «πράσινοι» μείωσαν στους εννιά (70-79). Ο Σέλβιν Μακ, με σουτ τριών πόντων, έριξε την διαφορά στους οκτώ (75-83) για τον Παναθηναϊκό. Τελικά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φύγει με την νίκη από το ΟΑΚΑ επικρατώντας με 77-85 του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85