Ομάδα που αλλάζει… κερδίζει!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν με 83-76 στο ΟΑΚΑ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από πάρα πολύ καιρό.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και έφτασε στη νίκη κόντρα στην ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι, η οποία έχει πραγματοποιήσει εξαιρετική εκκίνηση φέτος στη διοργάνωση (7-3).

Τώρα, στο «τριφύλλι», το βλέμμα στρέφεται στις αναμετρήσεις της Τρίτης και της Πέμπτης με Βιλερμπάν και Αρμάνι Μιλάνο αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιεστική άμυνα έχοντας, ωστόσο, χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Βαυαροί να πάρουν «ελαφρύ» προβάδισμα (5-10) στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου. Όσο περνούσαν τα λεπτά η «πράσινη» άμυνα γινόταν περισσότερο «σφιχτή» και σε συνδυασμό με ένα μικρό σερί 10-0 βρέθηκε στο +5 (15-10). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο +5 (18-13).

Το «τριφύλλι» μπήκε «εκρηκτικά» στη δεύτερη περίοδο. Με ένα τρίποντο του Γουάιτ κι ένα κάρφωμα του Σαντ Ρος στον αιφνιδιασμό βρέθηκε στο +10 (23-13) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο κομμάτι της περιόδου παρά τις μικρές αντιδράσεις της Μπάγερν που έφεραν τη διαφορά μέχρι και στους 5 πόντους (40-35). Το ημίχρονο «έκλεισε» με τον Παναθηναϊκό στο +9 (44-35) μετά το εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη έπειτα από ωραία ασίστ του Σαντ Ρος.

Το τέμπο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν περίπου το ίδιο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να πήγε από νωρίς στο μπόνους των βολών, ωστόσο αυτό δεν «εμπόδισε» τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να βρίσκουν λύσεις, ειδικά στην επίθεση, τη στιγμή που έπρεπε έχοντας στις τάξεις τους μία διαφορά 10 πόντων (46-36). Στη συνέχεια μία μίξη λαθών των παικτών του Παναθηναϊκού και ευστοχίας της Μπάγερν έφεραν το παιχνίδι στο -4 (56-52, 58-54), ωστόσο τόσο ο Νέντοβιτς, όσο και ο Μακ είχαν τις απαντήσεις. Η περίοδος «έκλεισε» με τους «πράσινους» να βρίσκονται 6 πόντους μπροστά (60-54).

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε… ντέρμπι, Οι Βαυαροί με ένα μίνι σερί 2-5 πλησίασαν το «τριφύλλι» στο τρίποντο (62-59) περίπου 07:30 πριν από το τέλος. Στη συνέχεια, ωστόσο, η ομάδα του Βόβορα διατήρησε σταθερά μία διαφορά μεταξύ 6-7 πόντων, ωστόσο ένα μίνι σερί 0-5 από την Μπάγερν έκανε το 72-65, 72-70 περίπου 03:30 πριν από το τέλος. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς, πάραυτα, πήρε το «όπλο» του την κρίσιμη ώρα και με ένα προσωπικό 5-0 έστειλε τη διαφορά στους 7 (77-70) περίπου 2′ πριν από το τέλος. Στη συνέχεια μία ωραία εκτέλεση του Ιωάννη Παπαπέτρου και 2-3 εξαιρετικές άμυνες «καθάρισαν» την αναμέτρηση για τους «πράσινους». Το τελικό σκόρ ήταν 83-76 και αυτό διαμορφώθηκε από ένα κάρφωμα του Νέντοβιτς και ένα σουτ τριών πόντων των Γερμανών.