«Πράσινος»… σίφουνας παρέσυρε την Δάφνη!

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την έκτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των γυναικών, κερδίζοντας με 79-51 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας το «τριφύλλι»!

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α1 ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος». Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δημιούργησαν μεγάλη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο (43-21), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελληνίδα κόουτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετές αθλήτριες, ανοίγοντας το ροτέισον. Εκτός δωδεκάδας έμεινε η Τσάστιτυ Ριντ.

Το ματς:

Με λέι απ της Μούλη στον αιφινιδιασμό οι «πράσινες» έκαναν το 4-0 στο ξεκίνημα. Το τρίποντο της Κόλμπι Μόργκαν ανέβασε την διαφορά στους επτά (9-2). Το καλάθι και φάουλ της Αμερικανίδας γκαρντ εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους εννιά (11-2). Μετά από εξαιρετική πάσα της Μούλη, η Λεουτσένκα τελείωσε την φάση κάνοντας το 15-2.

Το σουτ τριών πόντων της Μόργκαν εκτόξευσε την διαφορά στους δεκατέσσερις (20-4). Η Λεουτσάνκα έκανε ότι ήθελε τις παίκτριες της Δάφνης και προσέφερε ένα από τα highlights της αναμέτρησης, διευρύνοντας το προβάδισμα στους δεκαοκτώ (22-4). Οι παίκτριες της Δάφνης μ’ ένα σερί τεσσάρων πόντων μείωσαν στους δεκαέξι (24-8), με το 24-8 να είναι το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι της Κριντζά η Δάφνη μείωσε στους δεκατέσσερις (26-12). Το καλάθι της Λεουτσάνκα μετά από τρία διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ ανέβασε την διαφορά στους δεκαέξι (28-12). Η Καλάμπακου σκόραρε μετά από εξαιρετική δημιουργία της Λευκορωσίδας (30-12). Με καλάθι της Μόργκαν το «πράσινο» προβάδισμα έφτασε για πρώτη φορά τους είκοσι πόντους (32-12).

Ένα σουτ τριών πόντων της Δάφνης έριξε την διαφορά στους ειίοσι δύο (37-15). Η Λεουτσένκα, με σουτ μέσης απόστασης εκτόξευσε την διαφορά στο +25 (41-16). Το καλάθι της Σκουμπάκη ανέβασε ακόμη περισσότερο την «πράσινη» διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +22 (43-21).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι «πράσινες» έφτασαν στο +21 (45-24). Το καλάθι της Μούλη ανέβασε την διαφορά στους είκοσι έξι πόντους (50-24). Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου μείωσε στους είκοσι τρεις (52-29). Το καλάθι και φάουλ της Κόλμπι Μόργκαν εκτόξευσε την διαφορά στους είκοσι έξι (55-29).

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση (59-31). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις «πράσινες» να βρίσκονται στο +28 (59-31).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στους τριάντα ένα μετά από σουτ τριών πόντων της Καλαμπάκου (62-31). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα η Δάφνη Αγίου Δημητρίου μείωσε σε 62-39. Το καλάθι της Μιχάλκο έριξε την διαφορά στους εικοσιπέντε (66-41).

Η Μούλη με όμορφο τελείωμα έκανε το 71-44. Με εκπληκτικό καλάθι της Μόργκαν οι «πράσινες» ανέβασαν την διαφορά στους είκοσι πέντε (73-48). Η Ρούλα Μούλη με νέο καλάθι έκανε το 75-50. Τελικά ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία εύκολη νίκη με 79-51 απέναντι στην Δάφνη Αγίου Δημητρίου στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 43-21, 59-31, 79-51