Σέρβος «δολοφόνος» σκότωσε τον Παναθηναϊκό

Χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός «λύγισε» από την Αναντολού Εφές και γνώρισε την ήττα με 77-80 στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Απίστευτη εμφάνιση από τον Μίσιτς, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας. Εξαιρετικό ντεμπούτο του Σέλβιν Μακ.

1ο δεκάλεπτο:

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-4. Με τρίποντο του Σαντ-Ρος ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 14-9 με την «πράσινη» άμυνα να… πνίγει τους Τούρκους. Ο Άάρον Ουάιτ κάρφωσε μετά από μαγική πάσα του Ιωάννη Παπαπέτρου ανεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις (18-14).

Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 18-18 μετά από κρεσέντο του Μίσιτς. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα (22-21) απέναντι στην Αναντολού Εφές.

2ο δεκάλεπτο:

Ο Μακ πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τα… πράσινα κάνοντας το 27-21. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Μπαλμπάι μείωσαν στους τρεις (29-26). Ο Τουντσέρ βρήκε ελεύθερο διάδρομο και μείωσε σε 33-31 για την Αναντολού Εφές, με τον Γιώργο Βόβορας να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Σέλβιν Μακ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο ανεβάζοντας την διαφορά στους πέντε (38-33). Ο Μίσιτς με τρίποντο… μαχαιριά έριξε την διαφορά στους τέσσερις, με το 40-36 να είναι το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

3ο δεκάλεπτο:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μίσιτς να κάνει… όργια και με σουτ τριών πόντων να μειώνει στο -1 για την Εφές (44-43). Με νέο τρίποντο του Μίσιτς η Εφές πέρασε μπροστά στο σκορ για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση (48-50).

Οι Τούρκοι για πρώτη φορά πέρασαν στο +5 (52-57) χάρις σε καλάθι του Μόερμαν. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται πίσω με πέντε πόντους (54-59).

4ο δεκάλεπτο:

Ο Μίσιτς συνέχισε τα… τρελά του ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (55-65) για την Αναντολού Εφές. Με καλάθι του Παπαπέτρου η διαφορά έπεσε στους έξι (61-67) για τον Παναθηναϊκό. Ο Σέλβιν Μακ με 2/2 εύστοχες βολές μείωσε στους τέσσερις μετά από ώρα για το «τριφύλλι» (66-70).

Η Εφές με ένα γρήγορο σερί πέντε πόντων έκανε το 66-75 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» πλησίασαν στους τρεις όμως η Αναντολού Εφές κατάφερε να εξασφαλίσει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80