Πρόκριση στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 86-71 την Αναντολού Εφές στα πλαίσια των ημιτελικών του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι «πράσινοι» μπήκανε αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση, κυριάρχησαν στο παρκέ και προηγήθηκαν με 23-14. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά με ένδεκα πόντους (27-16).

Με ντραιβ του Μπράιαντ, οι Τούρκοι πλησίασαν στους εννιά πόντους (34-25). Το τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη εκτόξευσε την διαφορά στους δεκαεπτά (42-25), με τους «πράσινους» να κάνουν… ότι θέλουν στο παρκέ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 51-34.

«Πράσινα» λάθη και εύστοχα σουτ των φιλοξενούμενων κατέβασαν την διαφορά στους επτά (55-42). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +8 (67-59), αλλά την Εφές να έχει επιστρέψει στο ματς.

Η κατάσταση στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία άνετη νίκη με 86-71, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 51-34, 67-59, 86-71