Διαστημικός Παναθηναϊκός, ισοπέδωσε την Εφές!

Ο Παναθηναϊκός διοργάνωσε… πάρτι στο ΟΑΚΑ με καλεσμένη την Αναντολού Εφές, την οποία και «ξεφτίλισε», με 95-69 στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Έξι διαδοχικοί πόντοι του Χάουαρντ Σαντ-Ρος έβαλαν μπροστά το «τριφύλλι» με 6-4. Ο Σαντ-Ρος ύψωσε, ο Παπαγιάννης κάρφωσε και ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (12-8) ενώ το τρίποντο του Μέικον εκτόξευσε το προβάδισμα στους επτά πόντους (15-8). Το τρίποντο του Νταρίλ Μέικον συνέχισε το «πράσινο» κρεσέντο, με τους «πράσινους» να προηγούνται με 22-8. Ένα γρήγορο πέντε – μηδέν διαμόρφωσε το 22-15, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου δεκαλέπτου.

Με καλάθι του Φερέλ στον αιφνιδιασμό, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με εννιά (26-17). Το καλάθι του Παπαπέτρου ανέβασε την διαφορά πάνω από τους δέκα (30-19). Το τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους δεκαεπτά (36-19). Ο Νταρίλ Μέικον, με σουτ τριών πόντων, ανέβασε την διαφορά στους δεκαεννιά (42-23). Το τρίποντο του Μπουμπουά επέτρεψε στους Τούρκους να μειώσουν στους δεκατέσσερις (45-31). Το σόου του Μέικον συνεχίστηκε (5/5 τρίποντα), με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 52-33. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 52-35.

Το έκτο τρίποντο του Μέικον ανέβασε την διαφορά στους δεκατέσσερις (55-41) μετά από ένα κρεσέντο της Αναντολού Εφές. Στο 25′ ο Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και αποχώρισε από το παρκέ του ΟΑΚΑ. Το έβδομο τρίποντο του Ντάριλ Μέικον διαμόρφωσε το 61-45. Το «πράσινο» πάρτι συνεχίστηκε… με τον Πέρι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και να ανεβάζει την διαφορά στους 26 πόντους (71-45). Το τρίποντο του Μπράιαντ έριξε την διαφορά στους είκοσι (73-53). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 23 πόντους (78-55).

Το ένατο τρίποντο του Μέικον διαμόρφωσε το 81-57, με τον Αμερικάνο γκαρντ να έχει περάσει στην ζώνη του «λυκόφωτος». Με σουτ μέσης απόστασης του Ελάιζα Μπράιαντ οι Τούρκοι μείωσαν στους είκοσι (85-65). Η τελευταία περίοδος ουσιαστικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 52-35, 78-55, 95-69