Άνετη νίκη κόντρα στις Εσπερίδες

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 64-46 τις Εσπερίδες στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των γυναικών. Αρκετά καλό θέαμα από τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη παρά την αγωνιστική απραξία των πέντε τελευταίων μηνών. Στην πρώτη θέση με ισοβαθμία το «τριφύλλι»!

Μετά από πέντε μήνες απραξίας και προπονήσεων… ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα των Εσπερίδων με 64-46. Εξαιρετική η Ριντ (16 π., 6 ριμ.), θετικό ντεμπούτο για Λεουτσάνκα (13 π., 8 ριμ.) και Μόργκαν (14 π.).

Το ματς:

Με τις Λύμουρα, Μόργκαν, Κωτούλα, Ριντ και Λεουτσένκα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ. Αρκετά εύστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις Εσπερίδες να προηγούνται με 4-5. Με εντυπωσιακό καλάθι της Λύμουρα, οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά με 8-7. Ο Ριντ πέτυχε ακόμη ένα καλάθι, ανεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις (13-9) για το «τριφύλλι».

Μ’ ένα σερί πέντε πόντων, οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 13-14 ενώ με καλάθι της Μπενέκη η διαφορά ανέβηκε στους τρεις (13-16). Στην τελευταία φάση της πρώτης περιόδου η Ιωάννα Δίελα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (18-16).

Με καλάθι της Τσάτσιτυ Ριντ το «τριφύλλι» ξέφυγε με πέντε πόντους (21-16). Μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη, η Μούλη τελείωσε την φάση και επανέφερε το προβάδισμα στους πέντε (23-18). Με καλάθι της Ουέιντ οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (24-20), ενώ με εύστοχο τελειώμα της Μούρερ η διαφορά έπεσε στους δύο (24-22).

Με 2/2 βολές της Μούρερ οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα (24-24). Η Κωτούλα πάσαρε εξαιρετική στην Λεουτάνκα, με την τελευταία να τελειώνει την φάση (26-24). Οι Εσπερίδες ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με σουτ τριών πόντων της Λέιντελ (26-27). Με 2/2 βολές της Ριντ το «τριφύλλι» έφερε στα ίσια το ματς (30-30). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +2 (32-30).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι «πράσινες» προηγήθηκαν με έξι πόντους (36-30) χάρις σε δύο καλάθια της Μόργκαν. Με καλάθι της Ριντ από μέση απόσταση η διαφορά επανήλθε ξανά στους έξι πόντους (38-32). Οι Εσπερίδες μ’ ένα σερί πέντε πόντων πλησίασαν στους τρεις (40-37). Με τρίποντο της Μόργκαν το «τριφύλλι» ξέφυγε ξανά με έξι πόντους (43-37).

Η Μούλη πάσαρε και η Μόργκαν τελείωσε ακόμη μία φάση, με το προβάδισμα να διευρύνεται στους οκτώ πόντους (45-37). Η Μούλη σκόραρε μετά από εκπληκτική δημιουργία της Λύμουρα, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους δέκα (47-37). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +10 (47-37).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι «πράσινες» ανέβασαν την διαφορά στους δεκατρείς με τρίποντο της Καλαμπάκου. Το τρίποντο της Κωτούλα ανέβασε το προβάδισμα του «τριφυλλιού» στους δεκαέξι (53-37) πόντους. Το προβάδισμα διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο με τρίποντο της Κόλμπι Μόργκαν (56-47). Με 1/2 βολές της Λεουτσάνκα η διαφορά έφτασε τους είκοσι πόντους (58-38).

Η Χελιώτη ευστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης διεύρυνε το προβάδισμα στους είκοσι δύο πόντους (60-38). Με τρίποντο της Λέιντελ οι Εσπερίδες έριξαν την διαφορά στους δεκαέξι (62-46). Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε μία άνετη νίκη με 64-46 απέναντι στις Εσπερίδες, οι οποίες ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-30, 47-37, 64-46