100 κιλά… άμυνα «έπνιξαν» την Φενέρ!

Σ’ ένα συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη (82-68) απέναντι στην Φενέρμπαχτσε. Τρομερός ο Νέντοβιτς – παίκτης κλειδί ο Σάικς, έδωσαν ότι είχαν στο παρκέ οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα.

Μ’ αυτήν την επικράτηση το «τριφύλλι» έφτασε τις δύο νίκες στην διοργάνωση με ρεκόρ 2-2 (δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμη η αναμέτρηση απέναντι στην Βιλερμπάν) ενώ η Φενέρμπαχτσε έπεσε στο 2-3.

1ο δεκάλεπτο:

Ο Γιώργος Βόβορας επέλεξε τους Φόστερ, Σαντ-Ρος, Κασελάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη για την έναρξη της αναμέτρησης. Άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το πρώτο σημαντικό προβάδισμα (7-3) χάρις σε τρίποντο του Μάρκους Φόστερ. Το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά με δύο (7-5) σ’ ένα αρκετά κλειστό ματς.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς οι «πράσινοι» έφτασαν σε νταμπλ σκορ (10-5). Ο Σάικς ευστόχησε σε σουτ από τα 6,75 (15-7) αναγκάζοντας τον προπονητή των Τούρκων, Ιγκόρ Κοκόσκοφ, να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να εκτελεί την Φενέρμπαχτσε από την γραμμή των τριών πόντων και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με εννέα πόντους (22-13).

2ο δεκάλεπτο:

Με Σάικς, Νέντοβιτς, Ουάιτ, Μπέντιλ και Όγκαστ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός. Με 2/2 εύστοχες βολές από τον Νεμάνια Νέντοβιτς η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (26-15). Με τρίποντο του Έντι η Φενέρμπαχτσε έριξε την διαφορά στους 4 (27-23) με τον Γιώργο Βόβορα να καλεί άμεσα τάιμ άουτ.

Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και έφυγε για τα αποδυτήρια. Ο Γιώργος Παπαγιάννης κάρφωσε μετά την εξαιρετική πάσα του Λευτέρη Μποχωρίδη στέλνοντας την διαφορά στους δώδεκα (37-25). Το ημίχρονο τελειώσει με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να προηγούνται με επτά πόντους (37-30).

3ο δεκάλεπτο:

Τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Κασελάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη επέλεξε ο Γιώργος Βόβορας για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ουλάνοβας με καλάθι και φάουλ μείωσε στον πόντο (41-40) για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντουβερίογλου νίκησε τον Γιώργο Παπαγιάννη κοντά στην ρακέτα και έφερε στα ίσα την αναμέτρηση (43-43).

Με σουτ μέσης απόστασης του Άαρον Ουάιτ το «τριφύλλι» ξέφυγε ξανά με πέντε πόντους (48-43). Ο Κίφερ Σάικς ευστόχησε από τα 6,75 στέλνοντας την διαφορά στους έξι (51-45) ενώ ο ίδιος παίκτης με ακόμη ένα σουτ τριών πόντων εκτόξευσε την διαφορά στους εννιά (54-45). Ο Λευτέρης Μποχωρίδης μοίρασε εκπληκτικά στον Ζακ Όγκαστ ο οποίος έβαλε το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου (62-56) στέλνοντας την διαφορά στους έξι για τους «πράσινους».

4ο δεκάλεπτο:

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά μετά από ώρα στους εννιά (65-56). Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης το «τριφύλλι» βρισκόταν μπροστά στο σκορ με οκτώ (70-62). Ο Γιώργος Παπαγιάννης με δίποντο διατήρησε την διαφορά στους οκτώ πόντους (74-66).

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με το έκτο προσωπικό του τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στους ένδεκα (77-66) φτάνοντας ο ίδιος τους 25 πόντους στην αναμέτρηση. Τελικά οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε επικρατώντας με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68