Σπουδαία νίκη με ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε το «τριφύλλι» στο Μαρούσι απέναντι στον Φοίνικα Σύρου και αναμφίβολα μίλησε η καρδιά και η ψυχή του πρωταθλητή.

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε γρήγορα μετά την ήττα από τον Μίλωνα και μετά τη νίκη επί της Οντολένα κατάφερε και νίκησε και την δυνατή ομάδα του Φοίνικα χωρίς μάλιστα να έχει τη συμπαράσταση των φιλάθλων του αφού ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών.

Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο σετ ήταν πολύ συναρπαστικό με εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι το φινάλε.

Οι «πράσινοι» έμειναν πίσω στην αρχή στο σκορ με 6-7 όμως περίπου στα μισά το σκορ ήρθε στα ίσα με 11-11.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το τέλος και στα κρίσιμα σημεία ο Παναθηναϊκός έκανε το 23-22 και κατάφερε και…ξεκόλλησε κάνοντας το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήγαινε μαζί με τον Φοίνικα στην αρχή του σετ με 8-8 ενώ λίγο μετά τα μισά του σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 13-15. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλέυτηκαν κάποια λάθη και πήραν προβάδισμα 20-24 και κατέκτησαν τελικά το σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» είχαν χάσει λίγο τον ρυθμό τους και ήταν πίσω στο σκορ μετά τα μισά του σετ με 9-13 και δεν κατάφεραν να μείνουν πολύ κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να ξεφύγει και να κατακτήσει το σετ με 19-25.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ με σοβαρότητα μπήκε μπροστά στο σκορ με 11-9 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-10 με μεγάλο σερί του Πετρέα από το σερβίς. Το τελικό 25-11 μιλάει από μόνο του και έτσι οι δύο ομάδες έφτασαν στο τάι μπρέικ.

Στο κρίσιμο πέμπτo σετ με τον Γιώργο Πετρέα και πάλι στο σερβίς ο ΠΑΟ πήρε προβάδισμα 5-1 και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ερνάντες ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 8-2.

Μετά πήρε σειρά ο Ανδρέας Φράγκος με άσους ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στ 12-3 και τελικά το σετ έληξε με 15-5.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-19, 25-23

2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 7-8, 16-10, 21-10, 25-11

5ο σετ: 5-1, 10-3, 12-3, 15-5

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-05) σε 131′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (6/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Πετρέας 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 17 (11/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 61% υπ. – 39% άριστες), Ερνάντεζ 30 (25/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Κωστόπουλος (λ, 55% υπ. – 32% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18 (17/37 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 3 (3/5 επ.), Κλίνκενμπεργκ 10 (10/23 επ., 53% υπ. – 26% άριστες), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ), Φρομ 13 (12/29 επ., 1 άσσος, 59% υπ. – 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. – 19% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαλεξίου, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.

Ανδρεόπουλος «Μονο θετικά αφήνει το ματς. Δυο σπουδαίες ομάδες έπαιξαν καταπληκτικά. Πολλή δύναμη στο παιχνίδι στο σερβίς και στο φιλέ. Τίποτα δεν χάλασε στον Παναθηναϊκό. Όταν τα στοιχεία της μιας ομάδας πίεζαν την άλλη είναι λογικό να παίρνουν το ρυθμό.

Όλα είναι τακτικές που πολλες φορές αλλάζει στο ματς. Εμείς σήμερα αλλάξαμε τακτική επιθετικά. Βλέπουμε τι λειτουργεί καλύτερα και το κάνουμε.

Μπράβο στον Γκρουμουσά και στον Κωστόπουλο, μας βοηθάνε πολύ. Έχουμε κουραστεί λίγο γιατί εχουμε φτάσει στα μέσα Νοεμβρίου και αγκομαχάμε στην προπόνηση με 7-8 παικτες. Ελπίζουμε να λύσουμε τα προβλήματά μας» .

Γιώργος Πετρέας «Ήταν ένα ματς με αρκετά διαφορετικά πρόσωπα. Ξεκινησαμε καλά εμείς, στη συνέχεια ανέβασε η Σύρος την απόδοση της και χάσαμε τη συγκέντρωης μας και με την πίεση του σέρβις και το μπλοκ να νικήσουμε ένα πάρα πολύ σημαντικό ματς για εμάς.

Δεν μπορούσαμε να κάνουμε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, έχουμε συνεχόμενους αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη

Από την αρχή δεν έχουμε βρεθεί όλη η ομάδα στο γήπεδο όπως θα θέλαμε.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στον Γκρουμουσά και τον Κωστόπουλο για την προσπάθεια τους. Για αυτό είναι οι ομάδες και έχουν τα ρόστερ γεμάτα για να βοηθάνε όλοι.

Ελπίζω να επανέλθουν και από τους  τραυματισμους και να καταφερουθμε να δειξουμε αυτό που θελουμε σαν ομαδα και σαν ονομα.

Εχουμε πολύ δρόμο ακομα, ειμαστε μια ομαδα που ειμαστε μεσα σε όλες τις διοργανώσεις  και στο τελος που κρίνονται όλα να ειμαστε αυτοί που πρέπει».

Καζάζης «Το ματς μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, έχουμε διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με βασικούς αθλητες μας. Σημερα παρουσιαστηκαμε όλη η ομαδα όμως στη συνέχεια φάνηκε η έλλειψη προπονήσεων και η απουσία ρυθμούς που είχαμε όλοι μαζί με τον πασαδόρο και τον Τζούριτς. Μπράβο τους που αγωνίστηκαν σήμερα.

Σίγουρα ο ΠΑΟ έχει πολλές λύσεις παρότι του λείπει ο βασικός λίμπερο. Βρήκε τις λύσεις ο αντίπαλος  μετά από ένα σημείο και αυτό φταίει ότι χάσαμε και εμείς τον ρυθμό μας και ήρθε το αποτέλεσμα αυτό».

Φρομ «Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος που πήραμε πόντο αφού χάσαμε  το ματς.  Ήταν ένα παιχνίδι που είχαμε ευκαιρία να το πάρουμε, όμως τους αφήσαμε να κερδίσουμε και κάναμε αρκετά δώρα Προς  το τέλος απελευθερώθηκε ο αντίπαλος του έβγαινε τα σέρβις όμως τους δωσαμε και εμις από την πλευρά μας συνεχώς ευκαιρίες. Είχαν υπομονή και εμείς».