Ήττα… ΣΟΚ και αποκλεισμός από το League Cup!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε σοκαριστική ήττα με 0-3 σετ από τον Φοίνικα Σύρου και αποκλείστηκε πρόωρα από το League Cup «Νίκος Σαμαράς». Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο τρίτο σετ το «τριφύλλι» το οποίο και έχασε με 12-25.

1ο σετ:

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε τους Πελεκούδα, Γιάκομπσεν, Ράπτη, Μούχλια, Τσάτσιτς και Συναδινό για να συνθέσουν την εξάδα του «τριφυλλιού» στην έναρξη του παιχνιδιού.

Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων (5-2) απέναντι στον Φοίνικα. Ο Αλέξανδρος Ράπτης νίκησε το στημένο μπλοκ του Φοίνικα και διατήρησε την διαφορά στους τρεις (9-6).

Το δυνατό σερβίς του Ράπτη και το πρώτο προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-9) για το «τριφύλλι» ανάγκασε τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Με ένα σερί 4-0 η επαρχιακή ομάδα έφερε στα ίσα το σετ αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει με την σειρά του τάιμ άουτ.

Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σετ (13-14) με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να περνάει στην θέση του Βασίλη Μούχλια. Ο Πρωτοψάλτης νίκησε τον Γιάκομπσεν στο φιλέ στέλνοντας την διαφορά στους τρεις (14-17), με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλεί δεύτερο τάιμ άουτ.

Ο Φοίνικας έφτασε την διαφορά στους πέντε (17-22) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Στην αναμέτρηση πέρασε ο Σωτήρης Πανταλέων αντί του Παναγιώτη Πελεκούδα. Η ομάδα της Σύρου κατέκτησε το πρώτο σετ με 19-25.

2ο σετ:

Την ίδια εξάδα με την έναρξη της αναμέτρησης επέλεξε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος για το δεύτερο σετ. Με μπλοκ του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 5-4 στην αρχή του δεύτερου σετ. Ο Αλέξανδρος Ράπτης νίκησε το τριπλό μπλοκ των Συριανών και έφερε το «τριφύλλι» μπροστά σκορ με τρεις (8-5).

Ο Τσάτσιτς υπέπεσε σε παράβαση με τον Φοίνικα να μειώνει στους δύο πόντους (11-9). Ο Μαυροβούνιος μπλόκαρε την επίθεση των Συριανών και έστιελε την διαφορά στους τέσσερις (13-9). Με δύσκολο πόντο του Στερν ο Φοίνικας επέστρεψε στην διεκδίκηση του σετ μειώνοντας την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (13-12).

Μάλιστα οι Φοίνικας έφερε στα ίσια το σετ (13-13) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με άσσο του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» ξέφυγαν ξανά στο σκορ με δύο (15-13). Ο Αλέξανδρος Ράπτης νίκησε το στημένο μπλοκ του Φοίνικα και έφερε την διαφορά στους τρεις πόντους (19-16) με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Τσάτσιτς δέχτηκε το μπλοκ και ο Φοίνικας επέστρεψε για τα καλά στην διεκδίκηση του δεύτερου σετ μειώνοντας την διαφορά στον έναν πόντο (21-20). Με ένα σερί δύο πόντων (23-20) ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Ένα άστοχο χτύπημα του Τσάτσιτς έστειλε τον Φοίνικα για ακόμη μία φορά στο -1 από το «τριφύλλι» (23-22), ενώ οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 23-23 μετά από κακό χρόνο του Παναγιώτη Πελεκούδα. Τελικά ο Φοίνικας ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή επικρατώντας με 24-26 του Παναθηναϊκού.

3ο σετ:

Δεν έγιναν αλλαγές στην εξάδα του Παναθηναϊκού στην έναρξη του τρίτου σετ. Με άστοχο χτύπημα του Ράπτη ο Φοίνικας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ (4-5). Η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε με δύο (4-6) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει πολύ γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ του.

Ο Στερν με άσσο εκτόξευσε την διαφορά πολύ γρήγορα στους τέσσερις πόντους (4-8). Ο Τσάτσιτς νίκησε την άμυνα του Φοίνικα και επανάφερε την διαφορά στους τέσσερις (7-11). Η διαφορά έφτασε στους επτά με τον Φοίνικα να έχει διπλό σκορ στο τρίτο σετ (7-14). Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε ξανά τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» δεν απείλησαν καθόλου τον Φοίνικα στην συνέχεια του σετ με τους Συριανούς να παίρνουν την νίκη και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του League Cup.

Τα σετ: 19-25, 24-26, 12-25