Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-3 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά από τον Φοίνικα Σύρου στα πλαίσια των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ των ανδρών. Αποκλεισμός από την διοργάνωση για το «τριφύλλι», το οποίο στοχεύει πλέον στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και του League Cup.

Το «τριφύλλι» δεν τα κατάφερε απέναντι στον ανώτερο Φοίνικα και δίκαια ηττήθηκε με 1-3 σετ. Η αναμέτρηση ήταν νοκ-άουτ και ως εκ τούτου οι Συριανοί προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Πλέον, οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και το League Cup.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε τον Αχιλλέα Μπάση αντί του Σάσο Στάλεκαρ για την αρχική εξάδα του «τριφυλλιού», με τους Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη να αποτελούν το δίδυμο των ακραίων. Με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να σημειώνει τον τρίτο του πόντο, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 4-5 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο Βαν Ντε Ντρις, με δύσκολο χτύπημα, έφερε στο +1 (8-7) το «τριφύλλι» ενώ το μπλοκ του Βέλγου διαγώνιου έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στους τρεις (12-9), με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ. Το μπλοκ των Συριανών λειτούργησε, με την διαφορά να… εξαφανίζεται και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους 14 πόντους. Στην συνέχεια του σετ οι δύο ομάδες συνέχισαν να παραμένουν κοντά (18-18), χωρίς καμία να μπορεί αν ξεφύγει στο σκορ. Ο Τζούριτς σταμάτησε με εντυπωσιακό μπλοκ των Βαν Ντε Ντρις και έβαλε μπροστά στον Φοίνικα (21-22), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 23-23 ενώ ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με απίστευτο πόντο έφερε σε σετ μπολ τον Παναθηναϊκό (24-23). Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε και οι «πράσινοι» από 21-23, κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-23 χάρις σε άσσο του Πρωτοψάλτη.

Οι Συριανοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 2-5 ενώ με δύσκολο πόντο του Μιχάλοβιτς έφτασαν στο +4 (5-9). Με άσσο του Κόστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-12 και συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά (11-14). Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με εξαιρετικό άλμα από την πίσω ζώνη, πήρε ακόμη έναν πόντο και διαμόρφωσε το 13-15. Διαδοχικά χαμένα σερβίς από τις δύο ομάδες διατήρησαν την διαφορά υπέρ του Φοίνικα (15-19). Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 17-22, όμως ο Φοίνικας κατέκτησε εν τέλει εύκολα το δεύτερο σετ (18-25) και ισοφάρισε σε 1-1.

Με εντυπωσιακό πόντο του Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης σημείωσε έναν από τους πιο εντυπωσιακούς πόντους της σεζόν, κάνοντας τρομερό γύρισμα της μπάλας από την πλευρά του Φοίνικα, με τον ίδιο να παίρνει και την επίθεση μετέπειτα και να σημειώνει έναν απίστευτο πόντο (10-7). Ο Ανδρέας Φράγκος σταμάτησε τον Βαν Ντε Ντρις και έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (12-12). Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 17-16, όμως οι Φοίνικας τρέχοντας ένα σερί τεσσάρων πόντων πέρασε μπροστά με τρεις (17-20). Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το τρίτο σετ με 22-25 και προηγήθηκαν με 1-2.

Οι Συριανοί, θέλοντας να τελειώσουν την αναμέτρηση, μπήκανε δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 2-5. Το μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φράγκο έφερε στο +1 το «τριφύλλι» (6-5), με τον Ράπτη να πιέζει από το σερβίς. Με άσσο του Μπάση, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο πόντους (12-10). Ο Κόστα, με πρώτο χρόνο, έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (15-15), ενώ με άσσο του Τζούριτς, ο Φοίνικας έφτασε στο +2 (15-17). Με πρώτο χρόνο του Αχιλλέα Μπάση, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (18-19). Ο Έλληνας κεντρικός, με άσσο, έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (21-21), βάζοντας δύσκολα στην υποδοχή του Φοίνικα. Τελικά, ο Φοίνικας Σύρου κατέκτησε το σετ με 21-25 και μαζί «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα σετ: 25-23, 18-25, 22-25, 21-25