Πρόκριση στον τελικό!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-62 τον ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» θα αντιμετωπίσουν στον τελικό (26/3, 14:00) τον νικητή του ζευγαριού Ελευθερία ΜοσχάτουΝίκη Λευκάδας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 0-4 στο ξεκίνημα. Με σουτ μέσης απόστασης της Αλεξανδρή, οι «πράσινες» μείωσαν στον πόντο (7-8), με την ομάδα των Ιωαννίνων να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ (9-12). Το τρίποντο της Χριστινάκη έφερε το «τριφύλλι» στο +3 (15-12) ενώ το σουτ μέσης απόστασης της Πότερ διαμόρφωσε το 17-15. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-20.

Το καλάθι της Χριστινάκη διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους έξι πόντους (26-20) ενώ το τελείωμα της Πότερ διαμόρφωσε το 28-20. Με τρίποντο της Αλεξανδρή, οι «πράσινες»… ξεκόλλησαν επιθετικά και ανέβασαν την διαφορά στους έξι (33-27). Η Ελεάνα Χριστινάκη με τρίποντο και φάουλ εκτόξευσε το προβάδισμα του «τριφυλλιού» στους οκτώ πόντους (39-31). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +12 (45-33).

Το καλάθι της Πότερ εκτόξευσε την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (50-33), με τον τεχνικό του ΠΑΣ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Κάρτερ έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό, διευρύνοντας το «πράσινο» προβάδισμα και πάλι στους δεκαεπτά πόντους (57-40). Νέο τρίποντο της Αμερικανίδας γκαρντ «ξεκόλλησε» επιθετικά το «τριφύλλι», διαμορφώνοντας το 60-46. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά με 62-51.

Με καλάθι και φάουλ της Πότερ, οι αθλήτριες της Ελένης Καπογιάννη ξέφυγαν στο σκορ με 66-51. Οι «πράσινες» διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (70-55), ελέγχοντας απόλυτα την εξέλιξη της αναμέτρησης. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62