ΠΑΟ-Γκέτεμποργκ: Μητσάρας κερνάει, Παναθηναϊκός πίνει!

Σαν σήμερα, στις 23 Οκτωβρίου του 1991, ο Δημήτρης Σαραβάκος έριξε νοκ άουτ την Σουηδική Γκέτεμπορκ και ο Απόστολος Μιχαηλίδης μας επαναφέρει μέσω του παρόντος άρθρου του στο σπουδαίο αυτό αγώνα όπου και θα αναλύσει τον τρόπο με τον οποίο η ομάδα του Βασίλη Δανιήλ έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση στους πειραματικούς ομίλους του Champions League που πήρε μερικά βράδια αργότερα (2-2 ο επαναληπτικός) και επικράτησε 2-0, με ένα σκορ που εν τέλει σύμφωνα με την “δαιμονιώδη” απόδοση των πρασίνων, ήταν και μικρό! Ξεχώρισε επίσης η επιβλητική παρουσία των 60.000 φίλων του Παναθηναϊκού που ζήσανε και αυτοί με τη σειρά τους μία νύχτα μαγική και ονειρεμένη!

Λίγο μετά απ’ την έναρξη του παιχνιδιού, ο Σαραβάκος εκτέλεσε φάουλ και πολύς κόσμος πίστεψε πως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, όμως είχε περάσει οριακά άουτ και προσωρινά η ομάδα του Γκέτεμποργκ θα έμενε με απαραβίαστη την εστία της. Ο Έκστρομ στο 24ο λεπτό βρέθηκε τετ α τετ με τον Βάντσικ, όμως το “Βουνό” την τελευταία στιγμή κατάφερε και έσωσε τον Παναθηναϊκό, γραπώνοντας την μπάλα, γλιτώνοντας την ομάδα απ’ τα δυσκολότερα που θα ερχόντουσαν. Με “μαεστρική” εκτέλεση φάουλ, ο Δημήτρης Σαραβάκος άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ 60.000 ατόμων που σε εκείνη την χρονική στιγμή είχε κατακλυστεί συλλήβδην από συναισθήματα άπλετης χαράς και ενθουσιασμού, καθώς οι φίλοι του “τριφυλλιού” αντικρίζανε την ομάδα τους να παίρνει κεφάλι στο σκορ και να κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της. Τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο, πάλι ο Σαραβάκος επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση με την μπάλα να καταλήγει πάνω απ’ τα δοκάρια των Σουηδών και την φάση να περνάει ανεκμετάλλευτη.

Πριν προλάβουν οι δύο ομάδες να κάνουν τις πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Δημήτρης Σαραβάκος ήταν ο πρωταγωνιστής, καθώς κατάφερε να πάρει έξυπνα μπροστά απ’ τον αμυντικό της αντίπαλης ομάδας την μπαλιά που του έβγαλε ο Καραγεωργίου, έπειτα να εισέλθει από δεξιά στην μεγάλη περιοχή της Γκέτεμπορκ και την κατάλληλη στιγμή να πασάρει στον Μαραγκό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει για μία ακόμη φορά εκείνο το βράδυ στα “Ουράνια” όλο τον Παναθηναϊκό κόσμο, αφού με σωστό πλασέ διαμόρφωσε το 2-0 κλειδώνοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό την επικείμενη πρόκριση της ομάδας του. Από εξαιρετικό συνδυασμό λίγα λεπτά αργότερα μεταξύ Σαραβάκου και Γεωργακόπουλου, ο τελευταίος μαρκαρίστηκε αντικανονικά μέσα στην περιοχή της Γκέτεμποργκ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε λανθασμένα το (πεντακάθαρο) πέναλτι και έτσι ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Ο Αθανασιάδης και ενώ πλέον άπαντες οι αγωνιζόμενοι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού “πετούσαν” μες στον αγωνιστικό χώρο, αφού τόσο τα δύο γκολ που είχαν σημειώσει, όσο και το απαραβίαστο τέρμα τους, τους έδιναν σπουδαία ψυχολογική ώθηση, επιχείρησε ένα πάρα πολύ μακρινό σουτ και παρόλο που ομολογουμένως ήταν μια έξυπνη προσπάθεια, ο γκολκίπερ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, αφού η απόσταση δεν επέτρεψε στο εν λόγω σουτ να γίνει “επικίνδυνο”. Με φάουλ του “Μητσάρα”, ο Μαυρίδης έπιασε την κεφαλιά με τον πορτιέρο της φιλοξενούμενης ομάδας να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να φεύγει θριαμβευτής και λίγες εβδομάδες αργότερα θα επισφράγιζε την πρόκριση μέσα στο Ουλέβι και θα κατακτούσε το εισιτήριο για το πρώτο Champions League που έγινε ποτέ (την χρονιά που μετονομάστηκε από Κύπελλο Πρωταθλητριών που λεγόταν αρχικά).

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos