«Καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ (92-78) στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Basketleague.

Με 2/2 βολές του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με 5-0 στο ξεκίνημα ενώ το τρίποντο του Νέντοβιτς ανέβασε το σερί στο οκτώ μηδέν (8-0). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 14-6, βάζοντας μπροστά με οκτώ πόντους «τριφύλλι». Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βρίσκεται στο +4 (17-13).

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με σουτ μέσης απόστασης, έδωσε προβάδισμα (21-19) στο «τριφύλλι». Με τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με επτά πόντους (26-19). Ο Τζέρμαν διείσδυσε στην ρακέτα των «πρασίνων» και τελείωσε την φάση, μειώνοντας στους πέντε (30-25) για τον Ιωνικό. Με καλάθι και φάουλ του Τζεχάιβ Φλόιντ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με πέντε (35-30). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +6 (41-35).

Το σουτ τριών πόντων του Νεμάνια Νέντοβιτς ανέβασε την διαφορά στους έξι (44-38) για το «τριφύλλι». Ο Κολοβέρος μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε στους πέντε (52-47) για την ομάδα της Νίκαιας. Με εκπληκτικό κάρφωμα του Τζεχάιβ Φλόιντ, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά ξανά στους πέντε (56-51). Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους «πράσινος» να προηγούνται με τέσσερις (63-59).

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ιωάννη Παπαπέτρου εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφια διαφορά (70-59). Με τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +14 (78-64). Ο Τζέρμαν τρύπησε την άμυνα του «τριφυλλιού», πέτυχε καλάθι και φάουλ και έριξε την διαφορά στους εννιά (82-73). Τελικά, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ιωνικού με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78