Νίκη στην Λεωφόρο και πρόκριση μέσα στην Λαμία!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 την Λαμία στην Λεωφόρο στα πλαίσια του πρώτου αγώνα των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο 2′, οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον Αϊτόρ στην πλάτη της άμυνας, όμως το τελείωμα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 στο 19′, όταν ο Κώτσιρας έκανε την κούρσα, βρήκε με καταπληκτική μπαλιά τον Ιωαννίδη και ο τελευταίος με άψογο πλασάρισμα άνοιξε το σκορ στην Λεωφόρο.

Στο 23′ το «τριφύλλι» έχασε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Ο Αϊτόρ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρήκε με… μαγικό τρόπο τον Γκατσίνοβιτς, με το σουτ του τελευταίου να φεύγει λίγο άουτ. Ο Ελευθεριάδης δοκίμασε το σουτ από την γωνία της περιοχής, όμως το σουτ κατέληξε πολύ άουτ (31′). Στο 33΄ απάντησε ο Αϊτόρ, όμως το σουτ του Ισπανού κατέληξε άουτ.

Ακόμη μία ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο 36′, όταν ο Παλάσιος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία, μετά από σέντρα του Χουάνκαρ. Στο 42′, ο Χουάνκρ σέντραρε, ο Ιωαννίδης βρέθηκε μία… ανάσα από το γκολ, όμως ο Σαραμαντάς έβαλε την κόντρα την τελευταία στιγμή. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξαν το δεύτερο γκολ. Στο 57′ ο Βέλεθ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χουάνκαρ, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Σε δύο λεπτά (61′, 62′) ο Παναθηναϊκός άγγιξε για πολλοστή φορά το δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Ιωαννίδη σταμάτησε στον Σαράνοβ, ενώ η κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς κατέληξε άουτ.

Στο 72′ Μαουρίσιο και Καρλίτος πέρασαν στις θέσεις των Γκατσίνοβιτς και Βιγιαφάνιες. Στο 78′ ο Αϊτόρ βγήκε τετ-α-τετ μετά από εξαιρετική πάσα του Καρλίτος, όμως ο Σαράνοφ έκανε μεγάλη απόκρουση και κράτησε το 1-0. Στο 80′ ο Βιτάλ αντικατέστησε τον Ματέους Βιτάλ. Ο Σωτήρης Αλαξανδρόπουλος πέρασε στην θέση του Φώτη Ιωαννίδη (85′).