«Μέτριος» αλλά νικητής κόντρα στη Λαμία!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας με 2-0 στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Superleague επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα

Οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν μέτριοι προς κακοί στην αποψινή αναμέτρηση, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το τρίποντο και να προσπεράσουν (προσωρινά) στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σκόρερ για το «τριφύλλι» οι Κλαϊνχάισλερ (14′) και Σπόραρ (90+2′).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Παναθηναϊκού η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την ερχόμενη Κυριακή.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα στα πόδια του προσπαθώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας που αμυνόταν μαζικά. Σκοπός των φιλοξενούμενων ήταν να φύγουν στη κόντρα επίθεση αν κι εφόσον τους δινόταν αυτή η ευκαιρία. Μετά το πρώτο 10′ η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε δύο φορές μπροστά από το τέρμα του Μπρινιόλι χωρίς να πραγματοποιήσει κάποια τελική προσπάθεια. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 14′. Ο Βέργος μπήκε στη περιοχή από αριστερά έκανε το σουτ αλλά ο Μπρινιόλι ήταν εκεί μπλοκάροντας τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ. Οι «πράσινοι» αναπτύχθηκαν ωραία, ο Ιωαννίδης έκανε κίνηση από τα δεξιά, μπήκε στη περιοχή γύρισε στον Κλαϊνχάισλερ και ο Ούγγρος με ένα δεξί συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Λαμία δεν πτοήθηκε από το γκολ του Παναθηναϊκού και λίγο πριν τη συμπλήρωση 20′ είχε άλλη μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Μαρτίνεθ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, ο Μπρινιόλι με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 25′ το «τριφύλλι» δημιούργησε καλή στιγμή αλλά το πλασέ του Ιωαννίδη έφυγε έξω.

Η επόμενη αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο ήρθε δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο (35′). Ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Ένα λεπτό αργότερα (38′) ο Σαρλια προσπάθησε να απειλήσει μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών της Λαμίας. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά αλλά η σέντρα σουτ των φιλοξενούμενων έφυγε κόρνερ από τον Μπρινιόλι. Έτσι οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να έχει «ελαφρύ» προβάδισμα στο σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 49′. Ο Βαγιαννίδης έκανε την σέντρα, αλλά ο Ιωαννίδης ολομόναχος αστόχησε. Στο 51′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο 1-1 αλλά ο Μπρινιόλι με πολύ καλή επέμβαση είπε «όχι» στη κεφαλιά του Νίκου Βέργου. Σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε χάσει εντελώς τη συγκέντρωση του και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Λαμία να δημιουργήσει ουκ ολίγες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Παναθηναϊκού. Χαρακτηριστικότερη εξ’ αυτών το σουτ του Βέργου στο 58′.

Στο 64′ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο Στάνκο πήγε πολύ επικίνδυνα στον Τσέριν με τον Καραντώνη (μετά τη χρήση του VAR!) απέβαλε τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων. Ο Πούχατς στη συνέχεια τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης το νέο σουτ του Πολωνού έδιωξε δύσκολα ο Σαράνοφ (66’).

Στο 70′ ο Ιωαννίδης έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Τσέριν, όμως σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Λαμίας. Ο Παναθηναϊκός πολιορκούσε την άμυνα της Λαμίας και στο 80’ ο Μπερνάρ τροφοδότησε ωραία τον Βαγιαννίδη που πλάσαρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 88’ το σουτ του Τσέριν από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ. Ωσπου στο 90+2’ ο Σπόραρ διπλασίασε τα τέρματα του τριφυλλιού με κεφαλιά πάνω στη γραμμή (!) από σέντρα του Παλάσιος και γύρισμα του Μπερνάρ στο δεύτερο δοκάρι.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Τσέριν, Πέρεθ, Μπερνάρ, Μαντσίνι (82’ Τσόκαϊ), Ιωαννίδης (81’ Σπόραρ), Κλέινχεσλερ (60’ Παλάσιος).

Λαμία (Σάββας Παντελίδης / 4-2-3-1): Σαράνοφ, Σίμον, Κορνέζος, Παούλεβατς, Αμπάντα, Τζανδάρης (62’ Σλίβκα), Στάνκο, Βασιλαντονόπουλος (62’ Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (68’ Νούνιες), Ρόμανιτς (82’ Τόσιτς), Βέργος (82’ Μανούσος).