Νίκη με εξαιρετικό Έβανς!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Λάρισα με 98-67 εντός έδρας για την 23η αγωνιστική της BasketLeague με κορυφαίο του παίκτη τον Τζέρεμι Έβανς.

Ο Τζέρεμι Έβανς «αναστήθηκε», ήταν εύστοχος για πρώτη φορά στη σεζόν από το τρίποντο (5/8), με τον Παναθηναϊκό με δεύτερο συνεχόμενο πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι να επικρατεί εύκολα της Λάρισας με 98-67.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ χωρίς συγκέντρωση και ήταν εξαιρετικά άστοχος, έχοντας στα πρώτα 5 λεπτά 2/8 σουτ εντός πεδιάς δίνοντας την ευκαιρία στην Λάρισα να κλείσει την 1η περίοδο προηγούμενη με 17-20.

Ο Έβανς όμως ήταν σε τρομερή μέρα, είχε πάρει «φωτιά» από τα 6,75μ., είχε 15 πόντους και 5/7 τρίποντα, με το «τριφύλλι» να τρέχει ένα επιμέρους 19-3 και να μετατρέπει το 17-24 σε 36-27 και να μπαίνει στα αποδυτήρια με +14 (49-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς χτίζοντας, με κύριο εκφραστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου, διαφορές άνω των 20 πόντων. Στην τέταρτη περίοδο το ματς είχε κριθεί με τον Γιώργο Βόβορα να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς του Παναθηναϊκού και παράλληλα να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67