Εύκολη νίκη και… 2-1

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την Λάρισα με 94-82 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Basketleague. Την ερχόμενη Κυριακή (5/6) ο τέταρτος ημιτελικός.

Με καλάθι του Ζώη Καράμπελα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-7 στο ξεκίνημα. Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7) στο «τριφύλλι». Με το πρώτο πεντάλεπτο να ολοκληρώνεται, ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 16-10, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι εξαιρετικά εύστοχος. Το καλάθι και φάουλ του Γιώργου Παπαγιάννη ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (24-12). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +11 (28-17).

Το δύσκολο καλάθι του Λεωνίδα Κασελάκη διαμόρφωσε το 30-20, με το «τριφύλλι» να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Ντάριλ Μέικον, με εξαιρετική ενέργεια, έδωσε προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (36-22) στους «πράσινους». Οι παίχτες του Γιώργου Βόβορα συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση και να προηγούνται με μεγάλες διαφορές (43-24). Το σουτ μέσης απόστασης του Τσαϊρέλη μείωσε το «πράσινο» προβάδισμα στους δώδεκα (43-31). Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +18 (51-33).

Το κάρφωμα του Ιωάννη Παπαπέτρου μετά το κλέψιμο του Σίβα διαμόρφωσε το 57-36. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην συνέχεια, με το σκορ να παραμείνει… κολλημένο στο 59-38. Με δύσκολο καλάθι του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +24 (67-43). Ο Τζέρεμι Έβανς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε την φάση, διαμορφώνοντας το 73-51. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 77-53.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να έχει εξασφαλίσει από νωρίς την νίκη. Το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη εκτόξευσε την διαφορά στο +27 (86-59). Με καλάθι και φάουλ του Κρουμπάλι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 86-70. Ο εφησυχασμός των «πρασίνων» κατέβασε την διαφορά στους ένδεκα (91-80). Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου «κλείδωσε» την νίκη του «τριφυλλιού» και έσβησε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων (94-80). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 94-82 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82