Διέλυσε ξεκούραστα την Λάρισα και τώρα… ΣΕΦ!

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Λάρισα με 121-78 για την 19η αγωνιστική της EKO Basket League και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της Τρίτης με τον Ολυμπιακό.

Οι πρωταθλητές κυριάρχησαν καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα χωρίς να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να πάρουν ανάσα. Κάπως έτσι πέτυχαν την 10η σερί εντός έδρας νίκη τους!

Το ματς:

Ο Πιτίνο ξεκίνησε με τους Καλάθη, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Τόμας και Μήτογλου.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μετά από περίπου δύο λεπτά ήταν ήδη μπροστά με 12-0. Η Λάρισα μπορεί να κατάφερε να σκοράρει όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Πιτίνο στην συνέχεια άνοιξε στο ροτέισον όμως αυτό δεν επηρέασε καθόλου τον ρυθμό του αγώνα με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αυξάνουν την διαφορά και να πηγαίνουν στον πάγκο τους με το σκορ στο 35-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν με την ίδια όρεξη και μάλιστα ξεπέρασαν τους 50 πόντους πριν καν συμπληρωθούν 15 αγωνιστικά λεπτά στο ΟΑΚΑ. Το κύριο επιθετικό όπλο ήταν το τρίποντο μιας και σε κάθε ευκαιρία οι «πράσινοι» εκτελούσαν πίσω από τα 6,75μ. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ο προπονητής του Παναθηναϊκού έριξε στο παρκέ τον Παπαδάκη και λίγο αργότερα τον Περσίδη. Μάλιστα ο νεαρός γκαρντ έβαλε το τελευταίο καλάθι του Παναθηναϊκού για το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 61-31.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για τους «πράσινους» με την Λάρισα να κάνει ένα σερί 8-0 και να κατεβάζει λίγο την διαφορά. Αυτό το σερί φάνηκε να «ξυπνάει» τους παίκτες του Πιτίνο που επέστρεψαν στα συνηθισμένα στάνταρτς τους. Από εκεί και πέρα λοιπόν η διαφορά των 24 πόντων κυριολεκτικά εκτοξεύτηκε στους 38 (82-44) μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 91-52.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με το μυαλό του στις επόμενες υποχρεώσεις τους μιας και τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης έμοιαζαν διαδικαστικά. 6:30 πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός έσπασε το φράγμα των 100 πόντων με δίποντο του Ντίνου Μήτογλου. Το ματς τελείωσε με σκορ 121-78.

Τα δεκάλεπτα: 35-17, 61-31, 91-52, 121-78