«Πράσινος»… περίπατος!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε το Λαύριο (100-72) στα πλαίσια του 1ου τελικού της Basketleague. Έκαναν εύκολα το 1-0 οι «πράσινοι»!

Το ματς:

Με κάρφωμα του Παπαγιάννη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 8-0 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το νέο καλάθι του Έλληνα σέντερ ανέβασε το σερί στο 12-0. Με τρίποντο του Ουάιτ, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 15-0. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους πρώτους πόντους μετά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, μειώνοντας σε 15-2. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους παίκτες του Όντετ Κάτας να υπερέχουν σε κάθε σημείο του παρκέ και να βρίσκονται μπροστά με 24-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με το «τριφύλλι» να προηγείται με δεκαοκτώ πόντους (52-34). Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 79-47. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στο Λαύριο, επικρατώντας με 100-72 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72