ΠΑΟ-Μάριμπορ: Η τελευταία ”πράσινη” επιτυχία σε ευρωπαϊκούς ομίλους

Ο Παναθηναϊκός αγνοεί εδώ και καιρό ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ευρώπη, όταν πηγαίνει στους ομίλους μεγάλης ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο Απόστολος Μπουραντώνης επαναφέρει στις μνήμες μας το τελευταίο κερδισμένο παιχνίδι της ομάδας σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης, δηλαδή αυτό με τη Μάριμπορ.

Ήταν η αγωνιστική περίοδος 2012-2013. Ο Παναθηναϊκός είχε τερματίσει στη δεύτερη θέση για το Ελληνικό Πρωτάθλημα της προηγούμενής της σεζόν, με αποτέλεσμα να βρεθεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αφού προκρίθηκε απέναντι στη Μάδεργουελ (0-2 στη Γλασκωύη, 3-0 στην Αθήνα) και αποκλείστηκε στα πλέι οφ από τη Μάλαγα (2-0 στη Μάλαγα, 0-0 στην Αθήνα), βρέθηκε απευθείας στους ομίλους του άκρως υπολογίσιμου Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί τον περίμεναν Τότεναμ, Λάτσιο και Μάριμπορ. Μετά από τις 4 πρώτες αγωνιστικές, ο Παναθηναϊκός δεν είχε και την καλύτερη πορεία, καθώς είχε συγκεντρώσει 2 βαθμούς από 2 ισοπαλίες (1-1 με Τότεναμ και 1-1 με Λάτσιο) και 2 ήττες (3-0 από τη Μάριμπορ και 3-0 από τη Λάτσιο). Με ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως, θα έμπαινε ξανά σε τροχιά πρόκρισης. Άλλωστε, το εντός έδρας παιχνίδι με τη Μάριμπορ ήταν θεωρητικά και πρακτικά το ευκολότερο που είχαν να δώσουν οι ”πράσινοι”, παρά την ήττα στον πρώτο αγώνα. Έτσι, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός περίμενε να πάρει πολλά από αυτό το παιχνίδι, ώστε στην έκτη και τελευταία αγωνιστική να προσπαθούσε να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε στο γήπεδο ”White Hart Lane” από το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τότεναμ, που θα έκρινε και την πρόκριση.

Το ΟΑΚΑ δεν είχε γεμίσει ασφυκτικά. Για την ακρίβεια, υπήρχαν αρκετές άδειες θέσεις, διότι οι φίλοι των γηπεδούχων είχαν απογοητευτεί σε μεγάλο βαθμό από τη συνολική εικόνα που παρουσίαζε η ομάδα εκείνη την περίοδο. Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου το παιχνίδι να ξεκινήσει. Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από το υπέρ του 2-0 με τον ΠΑΟΚ στο ίδιο γήπεδο και ήθελε με παρόμοιο ή και καλύτερο ρυθμό να συνεχίσει και στο παιχνίδι με τη Μάριμπορ. Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα είχε τις δικές του συνταγές για την ενδεκάδα, αλλά και το σχήμα που επέλεξε να παρατάξει. Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, αλλά ήταν, αναμφίβολα, καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προτιμούσαν να παραμείνουν σε μια πιο αμυντικογενή ζώνη. Η πρώτη ιδιαίτερα μεγάλη ευκαιρία έγινε λίγο μετά το ημίωρο, όταν οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτυ σε μια φάση που έπειτα από πάσα του Κουίνσι με προϋποθέσεις προς τον Τοτσέ, υπήρξε ανατροπή του Ισπανού στη μεγάλη περιοχή της Μάριμπορ, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης αποφάσισε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 36′ είχε έρθει η στιγμή για την πρώτη αλλαγή του Παναθηναϊκού, η οποία ήταν και αναγκαστική. Ο Κουίνσι πήρε μια ωραία πάσα από το Σισοκό, αλλά στη συνέχεια της φάσης είχε αισθανθεί ενοχλήσεις, με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον αγωνιστικό χώρο και να παραχωρήσει τη θέση του στο Φορναρόλι. Στο 45′, ήρθε η στιγμή που οι ισορροπίες της αναμέτρησης θα άλλαζαν. Ο Μέζακ, που είχε ήδη κίτρινη κάρτα, στην προσπάθειά του να σταματήσει το Ζέκα, βρήκε την μπάλα με το χέρι. Αυτό στοίχισε στον παίκτη της Μάριμπορ, διότι τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Έτσι, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με το ματς στη λευκή ισοπαλία.

Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός είχε εντελώς διαφορετική ψυχολογία, διότι γνώριζε από την ανάπαυλα πως επρόκειτο να αγωνιστεί με αριθμητικό αβαντάζ. Η αλήθεια είναι πως το αναπτερωμένο ηθικό φάνηκε ιδιαίτερα, διότι οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετές προσπάθειες για να παραβιάσουν τα καρέ των φιλοξενούμενων. Μία από αυτές έγινε στο 54′, όταν ο Ζέκα σέντραρε από τη δεξιά πλευρά και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Άργκους, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Ντουχαμέλ να καταλογίσει πέναλτυ για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιτόλο ήξερε πως είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα ζύγιζε τόνους, λόγω της σημαντικότητας αυτού του πέναλτυ. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού δεν τα κατάφερε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ώστε να παραμείνει η λευκή ισοπαλία που δε βόλευε καθόλου τους γηπεδούχους. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Βιτόλο είναι και πάλι πρωταγωνιστής σε φάση των ”πράσινων”, καθώς κάνει την προσωπική του επέλαση, ανατρέπεται στην περιοχή από το Μερτέι και κερδίζει δεύτερο πέναλτυ για τον Παναθηναϊκό. Ο ίδιος αναλαμβάνει την ευθύνη και της δεύτερης εσχάτης των ποινών, αλλά αυτή τη φορά δε λαθεύει και ανοίγει το σκορ για τους ”πράσινους”, σε ένα καθοριστικό χρονικά σημείο για την αναμέτρηση. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός έκανε κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το υπέρ του σκορ. Η μόνη στιγμή που απείλησε η Μάριμπορ ήταν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν ένα σουτ του Μπέριτς εξουδετερώθηκε από τον Ορέστη Καρνέζη.

Ο διαιτητής, Ντουχαμέλ, σφύριξε για τελευταία φορά στην αναμέτρηση και ο Παναθηναϊκός πήρε ένα αποτέλεσμα που ήθελε, διότι κράταγε ανοιχτό το ενδεχόμενο της πρόκρισης. Για την ιστορία, η ομάδα έδωσε το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής στο Λονδίνο με την Τότεναμ, αλλά ηττήθηκε με σκορ 3-1, παρά το γεγονός ότι προσπάθησε πολύ καλά, αν αναλογιστεί κανείς το τότε υπάρχον αγωνιστικό υλικό, αλλά και την τότε δυσκολία του αντιπάλου. Η ήττα αυτή άφησε τον Παναθηναϊκό εκτός πρόκρισης και οι ομάδες που προκρίθηκαν ήταν η Τότεναμ και η Λάτσιο.

Εν κατακλείδι, ο Παναθηναϊκός έχει μια γλυκόπικρη ανάμνηση από αυτό το παιχνίδι. Γλυκιά, διότι πρόκειται για ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα σε φάση ομίλων, αλλά κυρίως πικρή, διότι δεν ήταν αρκετό για να του δώσει την πρόκριση και, επιπλέον, είναι μέχρι και σήμερα η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός πήρε τρίποντο σε φάση ομίλων μεγάλης ευρωπαϊκής διοργάνωσης.