«Αγγαρεία» και… τώρα Μπάγερν!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Μαρούσι στο ΟΑΚΑ με 82-71 στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Basket League.

Με το… δεξί ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις του «τριφυλλιού» στην Ελλάδα, καθώς οι αθλητές του Εργκίν Αταμάν νίκησαν εύκολα το νεοφώτιστο Μαρούσι στο «τιμωρημένο» ΟΑΚΑ. Πλέον, οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση της Πέμπτης απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου.

Η αναμέτρηση:

Με καλάθι του Μαντζούκα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η εξαιρετική κίνηση του Ραντούλιτσα μέσα στη ρακέτα έφερε το Μαρούσι στο -1 (7-6), με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το τρίποντο τρίποντο του Γκριγκόνις μέσα σε 5:30 λεπτά έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα δύο πόντων (13-11). Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στη συνέχεια, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (16-16).

Το τρίποντο του Καλαϊτζάκη έδωσα προβάδισμα έξι πόντων (23-17) στο «τριφύλλι» για πρώτη φορά στο ματς. Ο Μαντζούκας ευστόχησε από τα 6,75, με την διαφορά να διευρύνεται στους οκτώ πόντους (29-21). Το «πράσινο» προβάδισμα έφτασε σε διψήφιο νούμερο (36-25), παρ’ ότι οι αθλητές του «τριφυλλιού» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Δύο διαδοχικά καρφώματα του Αντετοκούνμπο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (42-25). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 47-29.

Παναθηναϊκός: Η οικονομική ζημιά που δέχθηκε από το ΟΑΚΑ!

Με σουτ τριών πόντων του Βιλντόσα, το «τριφύλλι» έφτασε στο +23 (54-31). Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους είκοσι πόντους (61-33), με τους γηπεδούχους να έχουν εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη στην αναμέτρηση. Μετά από ένα δίλεπτο κακού μπάσκετ, το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει σε 63-39, με το αποτέλεσμα όμως να έχει κριθεί. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +24 (69-45).

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Εργκίν Αταμάν να δοκιμάζει σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Μωραΐτη και Σαμοντούροβ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 82-71 και ξεκίνησε με το… δεξί στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71